Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
Kahramanmaraş’ta “Yedi Güzel Adam” Dizisi Çekilecek

25.7.2013 - 15:4

AK Parti Grup Başkanvekili ve Milletvekili Mahir Ünal Kahramanmaraş kültürünün tanıtılması ve tarih şuurunun gençlere aktarılması için şehrin önemli isimlerinin işlendiği ‘Yedi Güzel Adam’ isimli dizi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bir şehrin tanıtımı, kültürün ve değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması için dizi filmlerinin önemli olduğunu belirten Ünal bu kapsamda Kahramanmaraş’ın tanıtımı için çekimlerin şehrin tarihi yerlerinde yapılacağını açıkladığı film çalışmalarında büyük bir ilerleme sağlandığını söyledi.

Konakların, kültürün, yemeklerin de tanıtımının yapılacağı filmde hem manevi değerler ön plana çıkarılacak hem de Kahramanmaraş ile özdeşleşmiş isimlerin hayat hikâyesi anlatılacak.

Dizilerin, şehirlerin tanınmasında önemli bir etken olduğuna dikkat çeken Ünal şunları dile getirdi: “Mesela bir dizi çalışması var şu anda, İnşallah gerçekleştiririz, bunu önemsiyorum. Çünkü Gaziantep mutlaka her dönem bir dizi çalışması yapıyor.  Diziler o şehrin tanınmasında çok etkili çok önemli. Çünkü o dizleri izleyen insanlar o mekânlara mutlaka gelmek istiyorlar, mekânları görmek istiyorlar.”

“KAHRAMANMARAŞ’IN TANITIMINI ÖNEMSİYORUZ”

Yedi Güzel Adam isimli dizinin çekimlerinin tarihi konaklarda ve Kahramanmaraş Lisesinde yapılacağını ifade eden Ünal konu hakkında şunları anlattı: “Kahramanmaraş’ın konaklarının, Kahramanmaraş’ın tarihi mekânlarının, Germenica’nın dizide belli senaryolar çerçevesinde tanıtımını çok önemsiyoruz. Dizinin adı ‘Yedi Güzel Adam’ ilk 13 bölümünü Kara Lise olarak düşünüyoruz. Erdem Beyazıt merkezli, Erdem Beyazıt’ın 1970’de Kara Liseye öğretmen olarak gelmesiyle ve zaman zaman da 1950’deki öğrenciliğine flashbacklerle geri dönmesi, Cahit Zarifoğlu’yla ilişkisi ve o dönem Akif İnan, Rasim Özdenören, Alaaddin Özdenören, Ahmet Beyazıt o karakterlerin bir birleriyle olan ilişkileri, bütün bu ilişkiler içerisinde komşuluk, dostluk, mutfak, bütün bu ilişkiler, değerler bütün bunların işlendiği Kahramanmaraş’ın kültürünün, değerlerinin ve o ruhunun anlatıldığı güzel bir senaryo ortaya çıkıyor.”

“BU FİKİR TRT’YE ÇOK CAZİP GELDİ”

Dizi film yayınlanması için TRT ile görüşüldüğünü ve teklifin çok sıcak karşılandığını söyleyen Ünal şöyle konuştu: “Selam filminin yönetmeni ile çalışılacak, sonuçlanmayabilir ama şu anda biz bu konuyla ilgili ciddi bir çalışma yürütüyoruz. TRT’de bunun yayınlanması için bir görüşme yaptık, çok da cazip geldi bu fikir. Çünkü Gezi olaylarından sonra bir şey gördük ki bizim gençlerimize kendi değerlerimizi aktarmamız gerekir. Bu tarihe bu kültüre bu medeniyete ait değerlerin mutlaka gençlere aktarılması gerekiyor. Gençlerde en temel eksiklik duygu eksikliği, bizim duygularımız, bizim heyecanlarımız bizim bir aidiyetimiz vardı. Ve ait olduğumuz o tarih, o kültür, o medeniyet bizi duygulandırır, harekete geçirirdi. İnsanları düşünceler harekete geçirmiyor, insanları duygular harekete geçiriyor. Ama o gençlere o duyguları vermemiz gerekiyor ve bu da artık daha çok medya üzerinden üretilen bir şey. Yani okullar maalesef artık bunu üretemiyor, daha çok sosyal medya, internet medyası ve görsel medya filmler, dizilerden üzerinden bunu üretebiliyor. Bunu şu anda planlıyoruz, İnşallah zaman bizi haklı çıkaracak.” (M. Serhat TOPALCA)

ÖNCEKİ HABER
Ünal Ziraat Odası’nı Ziyaret Etti
SONRAKİ HABER
Vali Gazetecilerle İftarda Buluştu


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : ryoLs 
 
   
YORUMLAR
Beytullah  
5.2.2014 14:41:14
Abi benim yeteneğim var lisede tiyat rolarda oynadım şuan lise sondayım banada bir bakın abi nolur 05070420841
Seyirci  
28.1.2014 22:43:15
Bir kere de konuya Gaziantep üzerinden örnek vermeden, kendi kimliğini ortaya koymuş bir edayla açıklama getirin. Sürekli bir mukayese, bir geri kalmışlık hissi! Geri kalındığı doğru ama Gaziantep'i referans noktası kabul etmeden de kendi şehrimizin geri kalmışlığını konuşup bu sorunu aşmaya çalışabiliriz.


Eklenme Tarihi : 25.7.2013 -
Güncelleme Tarihi : 25.07.2013
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

http://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim