Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
''Ne Zaman Tasarruf Deseler Ya Araçlar Yenileniyor Ya Uçaklar Alınıyor''

20.9.2018 - 15:36

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, hükümet yetkililerinin kamu harcamalarında tasarruf açıklamaları rağmen devlet kurumlarının halen lüks ve müsrif harcamalar yapmasına tepki göstererek “TRT’nin, ekonomik kriz yaşanmasına karşın 200 yeni araç alımı yapması, kamuda tasarrufun göstermelik olduğunu bir kez daha bize göstermiştir” ifadelerini kullandı.
AKP’li yetkili isimlerin ‘kemer sıkma’ söylemlerine karşın kamu kurumlarının harcamalarındaki yükseklik dikkatlerden kaçmıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın araç alım harcamalarını kısmak için tüm kamu kurumlarına genelge göndermesinin üzerinden çok zaman geçmeden TRT’nin 200 araçlık yeni bir filo için 30 milyon TL harcadığı iddiası akıllarda çok sayıda soru işaretinin belirmesine neden oldu.

“AKP ne zaman kamuda tasarruftan söz etse, ya makam araçları yenileniyor ya da lüks uçaklar alınıyor” sözleriyle mevcut hükümete sert tepki gösteren CHP’li Ali Öztunç, “Yüzlerce çalışanını emekliliğe zorlayan ve dış yapım şirketlerine ödenen yüksek ücretlerle tartışılan TRT’nin ekonomik kriz yaşanmasına karşın 200 yeni araç alımı yapması, kamuda tasarrufun göstermelik olduğunu bir kez daha bize gösterdi” ifadelerini kullandı.

Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okyay’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde; kamudaki görev zararlarının Ağustos ayındaki 14.5 milyar TL’lik büyük zararlarla 55 milyar TL olan ödeneğin şimdiden üzerine çıkarak 61 milyar TL olduğuna dikkat çekti.


 Öztunç’un TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi aynen şu şekilde:TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA


            Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.


Saygılarımla.


                       


                                                                                 Ali ÖZTUNÇ

                                                                                Kahramanmaraş Milletvekili

Hükümet’in kamuda tasarruf açıklamalarına rağmen TRT’nin araç filosunu yenilediği iddia edilmektedir. AKP ne zaman kamuda tasarruf tan sözetse, ya makam araçları yenileniyor yada lüks uçaklar alınıyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kamuda araç harcamalarını kısmak üzere tüm kamu kurumlarına bir genelge göndermesinin ardından bütçe harcama rakamları genelgenin “göstermelik” olduğunu gözler önüne sermiştir. Kamuda görev zararları Ağustos ayındaki 14.5 milyar TL’lik büyük zararlarla 55 milyar TL ödeneğin şimdiden üzerine çıkarak 61 milyar TL olmuştur.

            Yüzlerce çalışanını emekliliğe zorlayan ve dış yapım şirketlerine ödenen yüksek ücretlerle tartışılan TRT’nin, ekonomik krizin yaşanmasına karşın 200 yeni araç alımı yapması, kamuda tasarrufun göstermelik olduğunu bir kez daha bize göstermiştir.


Buna istinaden;


1-     Tasarruf bahanesiyle yüzlerce çalışanını emekliye zorlayan TRT’nin, 200 yeni araç alımı yaptığı doğru mudur? Ülkenin yaşadığı derin kriz ortamında böyle bir harcama yapılmasını doğru buluyor musunuz?


2-     Ekonomik kriz ile mücadele edildiğini söyleyerek vatandaşın altın ve döviz birikimlerini yastık altından çıkarmalarını isteyip de kamu kurumlarının tasarruf yapmaması bir samimiyetsizlik değil midir?


3-     TRT’nin envanterine kayıtlı araç sayısı kaçtır?


4-     TRT’nin aldığı 200 araç için ödenen miktar ne kadardır?
ÖNCEKİ HABER
Yahya Kemal’de Vatandaş Pazaryerinden Memnun
SONRAKİ HABER
3. Uluslararası Tekstil Zirvesi’nde Özge Ulusoy Robotlarla Podyuma Çıkacak


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : t9raS 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 20.9.2018 -
Güncelleme Tarihi : 20.9.2018 1
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER  Yorum Gazetesi
Copyright © 2019   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim