Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
''Son 12 Ayda 968 Milyon Dolar İhracat Yaptık''

2.3.2018 - 22:34

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,8 artarak 12 milyar 889 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Böylece 2018 Şubat ayı, TİM verilerine göre ihracat tarihindeki en iyi Şubat ayı oldu. 2018`in ilk 2 ayında ihracat yüzde 12,8 artışla 25 milyar 346 milyon dolar olurken, son 12 aylık ihracat da yüzde 11,1 artarak 159 milyar 27 milyon dolara ulaştı.


 


Kahramanmaraş’ın Şubat ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre %14 artış göstererek 90 milyon 496 bin dolar olarak gerçekleşti. 2018`in ilk 2 ayında ise ihracat yüzde 12,3 artışla 179 milyon 481 bin dolar, son 12 aylık ihracat yüzde 11,1 artarak 967 milyon 660 bin dolara ulaştı.


 


Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, ihracatta Türkiye ortalamasına yakın bir büyüme sağlandığını söyledi.


 


“TÜRKİYE ORTALAMASINA YAKIN BİR İHRACAT ARTIŞIGERÇEKLEŞTİRDİK”


2018 yılınınKahramanmaraş için ihracatta atılım yılı olacağının altını çizenZabun şunları söyledi: “Türkiye ortalamasına yakın bir büyüme ile Şubat ayında 90 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirildi. Böylece son 12 ayda 968 milyon dolar ihracata yaklaştık. Yılsonunda bu rakamın 1 milyar doları geçme potansiyelini yüksek görüyorum.


“EN BÜYÜK MÜŞTERİMİZ İTALYA”


2018’in ilk 2 ayındaİtalya, Mısır, Almanya, Portekiz ve Bulgaristan en çok ihracat yaptığımız ülkeler oldu. İhracatımızın yarısına yakını bu ülkelere gerçekleştirildi. Tek başına İtalya’nın ihracatımızdaki payı 43 milyon dolar ile %24,1. Bu da, kalite bakımından Avrupa’nın taleplerini karşılayabildiğimizi gösteriyor. 


“TEKSTİL SEKTÖRÜ İHRACATTA EN BÜYÜK PAYA SAHİP”


Sektörel açıdan baktığımızda tekstil ve hammaddeleri, demir ve demir dışı metaller,mobilya, kağıt, hazırgiyim ve konfeksiyon ileçimento sektörleri öne çıkmaktadır. Bu ürünler ihracatımızda %93 paya sahip.”


 


“EKONOMİK KALKINMANIN ALTYAPISINI GÜÇLENDİRMEYE GAYRET EDİYORUZ”


Türkiye ihracatının 160 milyar dolara dayandığını söyleyen Zabun, “İhracatın artmasında reel sektöre verilen destek çok önemli oldu. İhracat desteklerinin artırılması, KOBİ’lere sağlanan finansal kaynaklar üretim ve ihracata canlılık kazandırdı. Kahramanmaraş, 300 şirketiyle 120 ülkeye ihracat yapan bir büyük bir üretim merkezidir. Bu başarıyı sürdürmek ve şehrimizde rekabet gücü yüksek bir üretim yapısı oluşturmak adına tüm gücümüzle çalışıyoruz.Özel sektörün önünü açacak çalışmalarımızla, sektörel faaliyetlerimizle, yeni organize sanayi bölgeleri ve ticaret merkezi projemizle ekonomik kalkınmanın altyapısını güçlendirmeye gayret ediyoruz.”


 


“İHRACATTA VE KÜRESEL REKABETTE YOLUMUZA HİÇ DURMADAN DEVAM EDECEĞİZ”


İhracattaki artışın kent ekonomisi için çok önemli olduğuna dikkat çeken Zabun, “İhracat ve sanayiüretimi ile piyasaların yükselişini sürdürmesi iş dünyası olarak beklentilerimizi ve motivasyonumuzu güçlendirdi. 2018 yılında istikrarlı büyümenin devam etmesi en büyük beklentimiz.Ülkemizde, millileşme ve yerlileşme politikasının derinleşerek tüm sektörlerde kılcal damarlara kadar işlemesi gerektiğine inanıyorum.


“ÜRETİM VE İHRACAT KABİLİYETİNİN GELİŞMESİNE ÖNCÜLÜK ETMEK BİRİNCİL HEDEFİMİZ”


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak, şehrimizde üretim ve ihracat kabiliyetinin gelişmesine öncülük etmek birincil hedefimizdir. Sanayileşme sürecinde bugüne kadar 30 milyar lira yatırıma imza atarak Türkiye’nin en çok yatırım yapan kentlerinden birisi olan Kahramanmaraş’ta, devam eden 3 milyar liralık yatırım önümüzdeki dönemde yeni ihracat ve istihdam rekorlarının habercisidir. Umuyorum ki, Türkiye ve şehrimiz 2018’i yeni başarılara imza atarak tamamlayacak. Üretimde, ihracatta, küresel rekabette daha sağlam bir zeminde yoluna hiç durmadan devam edecektir.” dedi.
ÖNCEKİ HABER
Başkan Erkoç’tan Sanayi Sitesinde İnceleme
SONRAKİ HABER
“Plus Plus Puzzle Etkinliği’’ Miniklere Renk Kattı


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : J9emo 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 2.3.2018 -
Güncelleme Tarihi : 2.3.2018 22
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER

  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim