Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
Dünyanın Turizm Temalı Tek Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

3.5.2021 - 16:44

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ınana sponsorluğunda düzenlenen 12’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu.2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışma, dünya genelinde alanındaki tek karikatür yarışması olarak biliniyor.Bu yılki teması “Covid-19 ve Turizm” olan ve 64 ülkeden 704 sanatçının 1324 karikatür gönderdiği yarışmada,yetişkinler kategorisinde birinciliği İran’danEfat AMJADEİPOOR kazanırken, gençler kategorisinde birinciliği Türkiye’den Eren GÖNCÜLER kazandı.

En çok başvuru Rusya Federasyonu’ndan

“Gençler” ve “Yetişkinler” olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya Gençler Kategorisine 186 sanatçı 242 eser ile katılırken, Yetişkinler Kategorisinde 519 sanatçı 1080 eser gönderdi. Yarışmaya en fazla katılım Rusya Federasyonu’ndan oldu. Rusya’dan 182 sanatçı 244 eser ile yarışmaya katılırken, bu ülkeyi 100 sanatçı ve 174 eser ile Türkiye izledi. Sırasıyla en fazla eser gönderen ülkeler şu şekilde oluştu: 90 sanatçı ve 190 eser ile İran, 31 sanatçı ve 61 eser ile Sırbistan, 29 sanatçı ve 59 eser ile Endonezya, 23 sanatçı ve 39 eser ile Özbekistan, 19 sanatçı ve 40 eser ile Ukrayna, 18 sanatçı ve 49 eser ile Çin, 16 sanatçı ve 32 eser ile Hindistan, 10 sanatçı ve 27 eser ile Belçika, 10 sanatçı ve 23 eser ile İtalya, 9 sanatçı ve 16 eser ile Romanya.

Ödüllerin sahipleri iki ayrı jüri ile belirlendi

12’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nde ödül alacak eserler, her yıl olduğu gibi bu yıl da iki aşamalı bir seçim süreci ile belirlendi. Ön Değerlendirme ve Final Değerlendirme SeçiciKurullarında yer alan 18 jüri üyesi bu amaçla görev yaptılar. Seçici kurullar, Ocak ve Şubat aylarında yapılan değerlendirmeler ile dereceye giren eserleri belirlediler.

Yetişkinler kategorisinde birinci İran’dan Efat Amjadipoor

17 yaş ve üstü 517 karikatür sanatçının 1081 eser gönderdiği Yetişkinler Kategorisinde toplam dört ödül sahiplerini buldu. Yetişkinler kategorisinde birinciliği İran’dan Efat AMJADİPOORkazanırken, diğer İranlı karikatür sanatçısı Ali RASTROO ikincilikveBelçika’danStefaan PROVIJNüçüncülük ödüllerininsahipleri oldular.Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına verilen Özel Ödülüde İran’dan Javad TAKJOOkazandı.

Gençler kategorisinde Eren Göncüler birinci oldu

Yarışmaya 16 yaş ve altı karikatürcüler de eserleri ile katılabiliyor. Gençler kategorisinde 186 sanatçı 242 eser ile yarışmaya katılırken, bu kategoride Türkiye’den Eren GÖNCÜLERbirincilik ödülünü kazandı. Rusya Federasyonu’ndunKirill USACHEVikincilik, İrem SATIRise üçüncülük ödülüne layık bulundular.

Beş yıldızlı karikatür yarışması

Yarışmaya 2013 yılından bugüne ana sponsor olarak destek veren Er Yatırım’ın Genel Müdürü Ferzan ÇELİKKANAT,yaşanan COvid-19 pandemisi ile ilgili olarak; “Pandeminin yarattığı bu olumsuz iklim ortamı, turizm gibi kaygan bir zeminde hizmet veren işletme yöneticilerine risk yönetiminin önemini bir kez daha hatırlattı. Özellikle mevsimlik işletmelerden yapısal olarak farklı olan şehir otelleri, bu krizi daha kolay atlatmak için çaba gösteriyorlar. Herhangi bir yönetim planına sahip olmayan ya da bunu sağlayacak yetkinliklere sahip olmayan yöneticiler, diğer krizlerde olduğu gibi koronavirüs salgınından da çıkmakta zorlandılar. Bu sürecin yönetilmesinde doğal olarak devletin çeşitli maddi desteği de son derece önemli oldu. Örneğin, “kısa çalışma ödeneği” gibi.  Otel yöneticileri ayrıca, mevcut çalışan sayısını azaltmak, ücretli-ücretsiz izne çıkarmak gibi insan kaynakları uygulamaları ile halen bu krizi atlatmaya çalışmaktadırlar. Kriz sektörün tüm kesimlerinde, düşük gelir yanında, düşük moral ve daha az sosyal farkındalığa da sebep oldu”ifadeleri ile turizm sektöründe yaşanan durumu özetledi.

Ferzan ÇELİKKANAT;yaşanan bu kriz ortamına biraz mizah katmak amacıyla, 2021 yılında düzenlenen 12. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın teması “Covid-19 ve Turizm” olarak belirlendiğini açıklayarak;“Bilindiği gibi Er Yatırım Ailesi olarak, 2013 yılından buyana Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na ana sponsor olarak destek vermekten büyük mutluluk duymaktayız. Ülkenin pek çok sektörüne etki eden ve önemli iş desteği sağlayan Er Yatırım Turizm ve İnşaat A.Ş; 2012 yılında markalı şehir otelleri yatırımcısı olarak turizm alanına adım atmış ve bulundukları bölgelerde istihdam ve ekonomik kaynak yaratma yanında, sosyal sorumluluk projeleri ile sosyal katkı sağlamayı da amaçlamaktadır”dedi.

Yarışmanın koordinatörü Anatolia Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK ise,Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın on iki yıldır düzenlendiğini ve her yıl belirlenen yeni temalarla turizm sektörünün bazı alanlarına dikkatlerin çekilmesinin amaçlandığını ifade ederek; bu yarışma ile aynı zamanda Türkiye’nin yurtdışında sanatsal tanıtımına katkıda bulunmayı ve Türk turizmi adına uluslararası alanda farkındalık yaratılmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

Ödül töreni İstanbul’da

12’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ve Covid-19 pandemisi dolayısıyla yapılamayan 11’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ödül törenleri, pandeminin gelişimine bağlı olarak Ekim veya Kasım aylarında İstanbul’da,Four Points by Sheraton Kağıthane Oteli’nde yapılacağı bildirildi.ÖNCEKİ HABER
KSÜ Rektörü Can, Türkiye Maarif Vakfı Üniversiteler ile İstişare Toplantısında Konuştu
SONRAKİ HABER
Zekât Toplumsal Dayanışmayı Artırır


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : SfjVp 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 3.5.2021 -
Güncelleme Tarihi : 3.05.2021 1
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER
  Yorum Gazetesi
Copyright © 2021   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim