Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
MAHMUT NEDİM TEPEBAŞI
nedim.tepebasi@hotmail.com -
17.5.2018 - 16:54

ABARTMAYI SEVİYORUZ
Bazı iş ve davranışları fazla abartıyor ve yapılması zormuş gibi gösteriyoruz veya haddimiz olmayarak zorlaştırıyoruz toplum olarak; dürüst olmak neden zor olsun ki mesela; evet dürüst yaşamayanlar için dürüstlüğün nefislerine uymayan zorlukları vardır ama yaşayanlar için hiç de zor değil; yalan ve yanlışlar yapılmayacak, işte o kadar!

Orucu hakkıyla, erkânıyla tutmak neden zor olsun ki değil mi? Gıybet edilmeyecek, sahte davranışlardan uzak durulacak, hak ve hukuka saygılı olunacak, işte o kadar!

Aslında, abartırken işin tadını da kaçırıyoruz; imam efendi; “Safları sık ve düzgün tutunuz!” deyince hiç de uygun olmadığı halde araya hemen bir iki kişi giriveriyor, hatta yan taraftakileri dirsekleriyle manivela gibi gerdirerek! Nitekim ilk teravihin yatsısında öyle oldu. Bazıları, “Safları sık ve düzgün tutalım!” çağırısına uyalım derken, safı preslenmiş hâle getiriyorlar, yani bu çağırıda safların düzgün olması değil sık olması esas alınmış oluyor. Hâl böyle olunca da saflar düzgünlükten çıkıyor, saftakilerin kimisi mecburen yanındakilerden ya ileri gidiyor ya da geride kalıyor veya kişinin, omuzları ve kolları iki taraftan içe doğru preslenmiş bir şekilde yamuk yumuk bir hâl alıyor. Üstelik namaz süresince de kafalar o preslenmiş hâlden kurtulmaya odaklanıyor, bu sefer de namazda huzur kalmıyor, kafa rahatlığıyla bir namaz da kılınmıyor. Haydi, bana birsi, bu durumun aksini söylesin de; “Yok, ben, bu sıkışık vaziyette huzurlu bir şekilde, zevkle namazımı kılıyorum!” desin!


 Söz konusu olduğunda bu konuyu, müsait bulduğum ortamlarda ve gerektiğinde dile getirdiğim çok olmuştur. Ancak yazmak istediğim hâlde bir türlü de yazamamışımdır, çünkü her ortamın, her şartlanmışlıkların, karşı oluşların, sorgusuz trolleri vardır, derhal hedefe alınırsınız.


 Dedim ya; ilk teravih yatsısında bunu bir kere daha yeniden yaşadım. Acaba ben mi yanlış düşünüyor, yanlış biliyorum diye konu hakkındaki hadis-i şeriflere ertesi gün bir daha baktım; evet safların sık tutulması istenmiş ve uyarılar bizzat Peygamber Efendimiz tarafından yapılmış ama orada bir incelik var; arada boşluk konulmaması istenmiştir, olması gereken de zaten budur. İleri ya da geri duranları Peygamber Efendimizin bizzat düzelttikleri zamanlar olmuş. Ancak bu düzeltme arada boşluk bırakmamak ve ileri geri durmamak üzere olmuş. Hâlbuki sıkıştırılan insanlar safların eğri büğrü olmasına sebep olmaktadırlar, yani böyle bir sıklık yok. Üç kişinin duracağı aralığa iki kişi durması uygun olmadığı gibi, iki kişilik yere üç kişinin sıkışarak durması da uygun değildir. İki kişilik yere üç kişi sıkışarak durunca; kıyamda yani ayakta iken içe doğru yamulmuş insanları, rükûdan doğrulduğunda ellerin yana serbest bırakılması gerekirken öne ve içe doğru biçimsiz bir şekilde büküldüğünü görüyorsunuz; yani tek kelimeyle eziyet ve cendere hâli görüyorsunuz!


Müslümanın namazındaki saflarında bile bir intizam vardır, olmalıdır. İslam, hiçbir düzensizliği uygun görmez, hayatın her safhasını bir sistem dâhilinde düzene koyar. Sistemi bizim gibi insanlar abartarak yani asıl şeklinden çıkartarak bozmaktadır. Abartmak düzeni bozmaktır, çirkinleştirmektir. Herkesin kendi kafasından çıkardıkları, sistemi bozar.

 İslam, tam anlamıyla bir ahenk dinidir, ekleme ya da çıkarma yapmak bu ahengi bozar. Sonradan ilave edilenler bidattir, her bidat da işi özünden uzaklaştırır.

Müslümanlık; sapmadan, dosdoğru, dürüst yaşamaktır; bu, ibadetlerde de böyledir, sosyal yaşam alanında da böyledir! "Zorlaştırmayın…" hadis-i şerifi içende belki de bunlar vardır!Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
İKİ DÜNYA
SONRAKİ YAZI
YERELDE SİYASET BÖYLE BİR ŞEYDİĞER YAZILARI
  
   
1.YIKILAN SSK BİNASI YERİNE KÜTÜPHANE VE SOSYAL TESİS NEDEN YA...Devamı
7.8.2018 09 tarihli yazısı.
2.FARKINDA MIYIZ?...Devamı
5.8.2018 17 tarihli yazısı.
3.ERKAN MALKAN...Devamı
21.7.2018 2 tarihli yazısı.
4.ŞERDEN HAYIR ÇIKTI ANCAK...Devamı
15.7.2018 2 tarihli yazısı.
5.HÂL-İ PÜRMELALİMİZ...Devamı
12.7.2018 1 tarihli yazısı.
6.İKİ DÜNYA...Devamı
12.6.2018 0 tarihli yazısı.
7.ABARTMAYI SEVİYORUZ...Devamı
17.5.2018 1 tarihli yazısı.
8.YERELDE SİYASET BÖYLE BİR ŞEY...Devamı
8.5.2018 21 tarihli yazısı.
9.Toplumsal Değişim Yaşanıyor Ama Nasıl...Devamı
30.4.2018 1 tarihli yazısı.
10.AHMET TEVFİK PAKSU...Devamı
30.8.2017 1 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : pHzs3 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 17.5.2018 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim