Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
Av. Devrim Nur Kayabalı; Kripto Para Üreticilerine Belli Sermaye ve Teminat Şartları Getirilecek

13.1.2022 - 16:9

Spot: Kripto paralar Türk mevzuatında henüz net bir yere sahip değil ancak böylesine gelişen bir alanda hukuki zemin oluşturması da kaçınılmaz bir durum. Gündeme gelen kripto para düzenlemesi ile ilgili konuşan Av. Devrim Nur Kayabalı “Milyarlarca liralık vurgun olayların yaşanmaması için öncelikle devletin, yasal düzenlemeler ile kripto varlık piyasasına etkin denetim ve yaptırım mekanizmaları getirmesi gerekiyor” dedi.

Dövizdeki hızlı dalgalanma ve borsadaki aracı kuruma komisyon verme algısı, kripto paralara eğilimi artırmış; daha sonra kara para aklama durumlarında da soğuk cüzdanın kullanıldığı birkaç büyük suç operasyonu gündeme gelmişti.

“Yerel ve yüksek mahkemelerin kararları artık kripto para mevzuatı kabulünü zaruri kıldı”

Türkiye‘de şu ana dek net olarak bir yasal düzenleme yapılmamış, 16 Nisan 2021’de ise “kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılması yasaktır” diye bir genelge yayımlanmıştı. Av. Devrim Nur Kayabalı “Şu ana kadar mevzuata yansımış tek düzenleme bu idi. Ancak adli yargıda ortaya çıkan yeni gelişmeler, yerel ve yüksek mahkemelerin kararları artık kripto para mevzuatı kabulünü zaruri kıldı, meclisin de bu konuda 28 Aralık 2021’de çalışmalara başladığı duyuruldu. Yapılan düzenlemede ‘Borçlunun sahip olduğu ve parayla ölçülebilen değeri olan her türlü şey haczedilebilir. Kanunen haczedilmesi yasaklanmadığı sürece parayla ölçülen değeri olan mal varlığı unsurları haczedilebilir. Kripto paraların parayla ölçülebilen değerleri olup ve kanunen haczi yasaklanmış değildir’ algısından hareketle, kripto paraların da bir para borcu kapsamında haczedilebilir olduğu kararı İstanbul İcra Hukuk Mahkemesi’nden çıkarak , yüksek mahkemede de onandı” dedi.

“Şikayetler sonucu MASAK devreye girince kripto paraların hayalet olmadığı kanıtlandı”

Sözlerine devam eden Kayabalı “Aralık 2021’de ise, bir kripto para şirketi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı şikayeti verilmesi, MASAK tarafından bir madenci şirkete 8 milyon tutarında idari para cezası kesilmesi kripto paraların artık hayalet olmadıkları algısı güçlendi. Yani şu durumda , kripto para piyasasında yaşadığınız suça konu bir olay ile ilgili savcılık şikayetinde bulunabilir ; borçlunuzun kripto paralarını haczedebilir, o dönemdeki değeri üzerinden de TL’ye çevirerek alacağınızı karşılayabilirsiniz” diyerek hukuki alt yapının kısmen oluştuğunu vurguladı.

“Belli sermaye ve teminat şartları getirilecek”

Son olarak Meclis’ten çıkacak tasarıyı herkesin merakla beklediğini anlatan Av. Devrim Nur Kayabalı “Tasarının belli bir meblağ üzerindeki kripto paralardan vergi alınması ve denetiminin belli prosedürlere bağlanması üzerinde yoğunlaşacağı şüphesiz. Zira, ülke ekonomileri ve suç gelirlerinin aklanması noktasındaki en temel iki sorun ; vergilendirme ve denetim. Yapılacak regülasyonun iki sac ayağı burası. Madenciler yani üreticiler için ise belli sermaye ve teminat şartları getirileceği öngörülüyor” diyerek sözlerin, noktaladı.

 ÖNCEKİ HABER
Başkan Okay Mahalle Ziyaretlerini Sürdürüyor
SONRAKİ HABER
Maraş Tarhanası`nın Geleceği Masaya Yatırıldı


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : meYm0 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 13.1.2022 -
Güncelleme Tarihi : 13.01.2022
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER
  Yorum Gazetesi
Copyright © 2022   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim