Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM


Hüsameddin UYSAL
av.husameddinuysal@gmail.com -
26.8.2020 - 13:11

Boşanma Davaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2019 yılında 155 bin kişi boşanmış. Sayının fazlalığı boşanma sürecinin kolay geçtiğini zannettirmesin. Son yıllarda yargılama süreleri kısalsa da iyi takip edilmeyen bir boşanma davası dosyası başınızı çok ağrıtabilir. Mesela hukukumuzda ayrılmak ile boşanmak kavramları ayrı kavramlardır. Dilekçede neyi talep ettiğimiz, sonucu doğrudan değiştirecektir. Dava sonuçlandığında malların nasıl paylaşılacağından, çocukların velayetinin hangi eşe verileceğine kadar birçok konu hukuki bilgilere uzak herkes için birer muamma. İyi ama nedir bu boşanma davası?

            Boşanma davası; evlilik birliğini hukuken sona erdiren bir davadır. Taraflar en başında resmi şekil şartına bağlı olarak evlenebildiği için sona erme de resmi bir makam eliyle gerçekleşir. O yüzden aile mahkemeleri bu işlerle görevlendirilmiştir. Ama görevli mahkemeyi bilmek de yetmez. Çünkü her şehirde bu davayı açamazsınız. Bu sorunu yetkili mahkemeyi öğrenerek aşabilirsiniz.

            Tek tür boşanma davası da yok. Boşanmak istediğiniz eşinizle, boşanmak konusunda anlaşamadığınız durumda çekişmeli boşanma denilen boşanma davası türünü bilmeniz gerekir. Burada davaya konu somut gerekçeyi mahkemeye sunmalısınız. Bu somut gerekçeler mevzuatımıza göre genel nitelikte olabileceği gibi özel nitelikte de olabilir. Mesela aldatma gerekçesi bir özel nitelikli gerekçedir.       

            Boşanmak için seçtiğiniz davanın türüne göre yargılama süreleri de değişmekte. Anlaşmalı boşanma yoluna gitmediğiniz takdirde üç yıla varan sürelerle beklemeniz gerekebilir. Anlaşmalı boşanmak isterseniz “anlaşmalı boşanma protokolü” denilen anlaşma metnini düzenlemelisiniz. Bu düzenlemeyi yapmak ise sade bir vatandaş için bir hayli zor. Çünkü her türlü detayın o metne yazılması gerekir. Metinde yer alacak bazı başlıklar;

a)Çocuğun velayetinin kime verileceği

b)Çocukla, velayeti onda olmayan eş arasında nasıl kişisel ilişki kurulacağı(yani çocuğunuzu hangi günler, nerede, nasıl görebileceğiniz)

c)Ev ve ziynet eşyalarını nasıl paylaşacağınız

d)Tazminat talep edilip edilmeyeceği

e)Nafaka konusu

            Bu unsurların her biri hayatınızın devamını ciddi şekilde ilgilendiren detaylar. Peki, duruşmaya katılmanız gerekiyor mu? Boşanma davası ister çekişmeli isterse anlaşmalı olsun, avukat tutmayan taraf duruşmaya bizzat katılarak kendisini savunmalı. Vekiliniz olmadan duruşmalara katılmadığınız takdirde Hukuk Muhakemeleri Kanunu madde 150’de belirtilen “Usulüne uygun şekilde davet edilmiş olan taraflar, duruşmaya gelmedikleri veya gelip de davayı takip etmeyeceklerini bildirdikleri takdirde dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilir. Usulüne uygun şekilde davet edilmiş olan taraflardan biri duruşmaya gelir, diğeri gelmezse, gelen tarafın talebi üzerine, yargılamaya gelmeyen tarafın yokluğunda devam edilir veya dosya işlemden kaldırılır. Geçerli bir özrü olmaksızın duruşmaya gelmeyen taraf, yokluğunda yapılan işlemlere itiraz edemez.” sonucuyla karşılaşırsınız.

            Kısaca ayrılık davasından da bahsetmek isterim.  Eşlerden birinin açacağı ayrılık davası üzerine hâkim, tarafların bir araya gelme ve barışma ihtimaline binaen ayrılık kararı verebilir. Ayrılık davası kabul edilirse, evlilikte barışma ihtimali beklenecektir. Yani bu davanın tercih edilmesi, evliliğinizin devamı açısından hala ümitli olduğunuz anlamına gelir. Böyle bir ümidi olanlar genellikle boşanma davasından önce ayrılık davası açarlar. Ayrıca burada şu hususa dikkat edilmeli; Türk Medeni Kanunu madde 170’e göre “Boşanma sebebi ispatlanmış olursa, hâkim boşanmaya veya ayrılığa karar verir. Dava yalnız ayrılığa ilişkinse, boşanmaya karar verilemez. Dava boşanmaya ilişkinse, ancak ortak hayatın yeniden kurulması olasılığı bulunduğu takdirde ayrılığa karar verilebilir.” Yani buradan anlaşıldığı üzere boşanma davası açılsa dahi hâkimin ayrılık kararı verme yetkisi var.

            Son olarak yoksulluk nafakasından bahsedeceğim. Bu özellikle kadınlar için önem arz ediyor. Ama elbette iki taraf da şartlarını sağladığı ölçüde bundan yararlanabilir. Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Buna “yoksulluk nafakası” diyoruz. Bu nafakayı talep eden taraf kusurlu da olabilir. Kanun buna bakmıyor. Sadece karşı tarafın kusurunu aşmama şartını arıyor.

            Boşanma davası açıldığı zaman genelde taraflar, lehine olan hususlardan habersiz oldukları için “tedbir nafakası” kurumundan yararlanamazlar. Bu nafaka türü, talep eden eşin veya çocukların geçimini sağlamaya yönelik olarak boşanma davası açılmadan önce veya açıldıktan sonra hükmedilen bir nafakadır, söylemeden bitirmek istemedim. Umarım tüm okuyuculara faydalı olmuştur. Her şeye rağmen mutlu evlilikler dilerim. 

    HÜSAMEDDİN UYSAL 
Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZIDİĞER YAZILARI
  
   
1.Boşanma Davaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler...Devamı
26.08.2020 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : p5nc7 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 26.8.2020 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2021   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim