Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
ÖMER BAYDEMİR
- -
30.9.2019 - 22:8

CAN ÇIKMADAN HUY ÇIKMAZ

Dilimizdeki atasözlerimiz , binlerce yıldan beri sürüp gelen, atalarımızın hayat deneyimlerinden doğmuştur. Atalar; sınamış ,denemiş,yaşamış, gözlemlemiş ondan sonra da bu hikmet dolu sözlerin,çağları aşarak günümüze intikalini manzum bir şekle sokarak zihinlere yerleştirmiştir. Düşüne biliyor musunuz? On birinci yüzyılda Kaşkarlı’nın Divan- ı Lügatit Türk’te bulunan şu atasözlerimiz güncelliğini koruyarak devam ediyor. Söz gelimi;’’ insanlar konuşarak, hayvanlar koklaşarak anlaşır.’’,’’Etli tırnak birbirinden ayrılmaz.’’,’’Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur.’’’’Beş parmak bir değildir.’’ Eserde buna mümasil daha bir çok söz bulunmaktadır. Yazımın başlığını da onlardan seçtim. Konu yaklaşımı itibariyle Kahramanmaraşlı insanların karakterlerini yansıtması bakımından bire bir örtüşmektedir.Kahramanmaraşlı kendini beğenmiştir, yer yarılmış kendi çıkmıştır. Allamedir,bilmediği şey yoktur.Özelikle yerel yönetimde, siyasi yapılanmada akla hayale gelmeyen suizanlar kıyamet alameti…Özellikle irtikap konusunda neyin eğri, neyin doğru olduğunu teşhis etmek ne mümkün… İlgililerin gıybeti önemseyip, ha bire, aklanmak için basın açılamaları yapmaları durup dururken neyin nesi...Acaba bizlerde kişilik zafiyeti mi var? Demek oluyor ki insanın huyu bozulmaya uğramışsa onu ancak teneşir paklıyor. Gıybetle, suizanla insanları lekeliyoruz.Hep inan mıyormuyuz ? Haram lokma yiyen,bedelini kısa ömür sürerek öder.Caminin mumunu yiyen kedinin gözü kör olur.

Bu konuda kendini asıl sigaya çekmesi gerekenler,Kahramanmaraş’ın 15 -20 yıldır aktif siyasetinin içinde olanlardır.Nerede hata yaptıklarına iyi baksınlar.Bu kirlenme daha fazla devam edemez.Bir şeyin aslından ,onun şüyu bulması daha vahimdir.Taktik Yahudi taktiği ‘’çamur at,tutmassa da izi kalır.’’ Eskiye bir göz atsınlar.Belediye başkanları olarak. Sait Emirmahmutoğlu, Ahmet Karaküçük,Ahmet Uncu,İbrahim Öztürk,,Ali Sezal,Hacı Ali Özal hakkında kimse şu çıkarı sağladı,şu manfaatı elde etti demedi.Milletvekili olarak da Annan Kraküçük,Veysi Kadıoğlu, Nedim ökmen, Ahmet Uncu,İbrahim Öztürk, Zekeriyya Kürşat,Oğuz Söğütlü,İsmet Ağaoğlu,Hacı Ahmet Paksu,Orhan Sezal hakkına bir olumsuz söz edilmedi. Bu insanlar hep kendilerinden verdiler bu gün bir çoğu da rahmeti Rahmana kavuştular.Demek ki bu işin sonu buraya kadarmış diyelim.

Yenilerin ve siyasi hedefi olanların bu yakın çevremizdeki siyasilerin mal varlıklarını ve geçmişlerini inceleyerek bundan gerekli dersi çıkarmaları gerekiyor.Enaniyetimizle hep memleketimize zarar veriyoruz.Bir dayanışma ve güç birliği içinde olamıyoruz.

Eğer ciddi bir tefekkürde bulunursak bunun anlamı ;emanet ehline tevdi edilmiyor.Antidemokratik uygulamalarla,ahbap çavuş ilişkisiyle ,kayırmacalarla insanlar hak etmedikleri yerlere taşınıyor.Kahramanmaraş’ta siyaset kirletilmeye çalışılıyor.Bu kent bir lider çıkaramıyor.Basiretsizlik bizde mi yoksa sistemde mi? Zihniyet olarak bir köy,kasaba zihniyetinden kurtulamadık. Ufku geniş,muhayyilesi güçlü bir lider arayışı içindeyiz. İcazetle gelenlerden bu kente pek fayda gelmeyecek.O, diyet borcunu kendini ön plana çıkarana ödeyecektir.Bizler bu koplekse durup dururken düşmedik,müsebbipleri vardır.
Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI
EĞİTİMİMİZDEKİ EVRELERDENDİĞER YAZILARI
  
   
1.CAN ÇIKMADAN HUY ÇIKMAZ...Devamı
30.9.2019 2 tarihli yazısı.
2.EĞİTİMİMİZDEKİ EVRELERDEN...Devamı
11.9.2019 1 tarihli yazısı.
3.2019-2020 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR...Devamı
5.9.2019 13 tarihli yazısı.
4.BU KOMPLEKSTEN NASIL KURTULUNUR...Devamı
27.8.2019 1 tarihli yazısı.
5.YENİ BELEDİYE BAŞKANIMIZA ÇAĞRI...Devamı
22.5.2019 1 tarihli yazısı.
6.Son Milli Göreve Çağrı...Devamı
30.11.2018 tarihli yazısı.
7.SÜPRİZ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN ADAYI...Devamı
28.11.2018 tarihli yazısı.
8.Bu Şehr-i Maraş ki...Devamı
17.10.2018 tarihli yazısı.
9.Akedaş Gerçeği...Devamı
14.9.2018 1 tarihli yazısı.
10.Kimin Umurunda?...Devamı
16.8.2018 1 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : favCz 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 30.9.2019 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2019   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim