Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
M. KEMAL ATİK
- -
25.4.2019 - 16:24

Çünkü İçimizdeki Canavar Çok Güçl

İnsanoğlu var olduğu günden beri kökten bir değişimi gerçekleştirebildi mi? Yalnız kendini düşünebilme, bütün bencil arzularından arınabilme yetisini kazanabildi mi? Maalesef bu sorulara evet diyebilmemiz çok zor görünüyor. Belki insan elinden geleni yapmaya çalıştı, ama temelde insan hiç değişmedi.

İki milyon yıldır ne isek, yine öyleyiz. Çünkü içimizdeki canavar çok güçlü. Onun için de bütün aç gözlülüğü, kıskançlığı, kini, hırsı, öfkeyi, acımasızlığı, yüreğimizin ve zihnimizin derinliklerinden atamadık, o hala yaşıyor. Din, kültür, medeniyet, ahlak aracılığıyla dışımızı cilaladık ama bir türlü erdemliğe erişemedik. dışımızdaki maske içimizdeki şer duygularımızı gizledi. Çünkü nefislerimizden başka kendimize hâkim bir güç tanımadık. Hal bu ki, daha çok biliyoruz, teknolojik açıdan da çok ileri gittik. Batı ve Doğu felsefesini, edebiyatını okuduk, tartıştık, bütün dünyayı dolaştık ama içimizde, çok derinlerde, kök salmış, gömülmüş o bilinçaltındakini değiştiremedik. Dış dünyamızda her türlü bilgi ve hikmet dolu sözlerle yaşamımızı renklendirdik ama iç dünyamızı nefis, şeytan, heva, heves, makam ve mevki arzularından arındırabildik deme cesaretini gösteremiyoruz. Çünkü nereye gidersek gidelim insanlar acı çekiyorlar. Kavga ediyorlar, gönül kırıyorlar, düşmanlıklar artıyor.

Yoksulluk, sefillik, zulüm yaşamın bir parçası oldu adeta. Toplumsal haksızlık söz konusu, aşırı zenginler ve aşırı yoksullar var. İnsanlar acı çekiyor, her türlü, kişisel ve genel sorunlar yaşama egemen olmuş durumda. Bütün dünyada bir çatışma, bir savaş yaşanıyor. Son derece zor durumda olan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Olağanüstü bir korku duygusu, güvensizlik duygusu var dünyada. Bu belirsizlik ve güvensizlik nedeniyle insanlar stres denilen sinirsel hastalığın pençesinden kurtulamıyorlar. Bu yüzden stres çağımızın en büyük hastalığı haline geldi. O halde çare nedir: Bizce en önemlisi, sadece dışımızdaki dünyada bir değişim yapmak değil, aynı zamanda içsel olarak içimizdeki “ ben” in ön yargılarından, arzularından, kendi içimizdeki çatışmalardan, sorunlardan da arınmalıyız diye düşünüyorum. Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin bir sözünü burada sunmak istiyorum: “ Kötülüğümüz içimizde bizim, içimiz ise kurtulamıyor kendi kendinden”.

İçimizdeki canavardan kurtulmamız için Allah’a teslim olmamız gerekir. Bu teslimiyet sözle değil, okuyarak değil, yaşayarak mümkün olur. Yaşamak ise hem yaratanla hem de insanlarla bütünleşmek, paylaşmak, uyumlu olmaktır. Zaten islam kelimesi bütünleşmeyi ve uyumu vurgulayan bir sözcüktür. Müslümanlar insanlarla bütünleştiği, paylaştığı ve uyumlu olduğu ölçüde gerçek dindarlığa ve başarıya ulaşmış olurlar. Unutmayalım ki insanlar sevgilerini, hoşgörülerini, servetlerini tüm canlılarla paylaştıkça Yaratanla da bütünleşirler.

Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
Ramazanda İhsan Kapısını Tüm Canlılara Açalım
SONRAKİ YAZI
Bir Ahlaki Erozyonla Karşı KarşıyayızDİĞER YAZILARI
  
   
1.Şefkatimizi Paylaşarak Gösterelim...Devamı
27.04.2020 tarihli yazısı.
2.Aşka Yükselmek...Devamı
14.02.2020 tarihli yazısı.
3.Hepimiz Onun Parçası Değil Miyiz?...Devamı
28.01.2020 tarihli yazısı.
4.İran Mehdiyi Bekliyor...Devamı
17.01.2020 tarihli yazısı.
5.İnsana Düşmanlığın Yaşandığı Bölge ...Devamı
9.01.2020 1 tarihli yazısı.
6.Günümüz İnsanı Ne İçin Yaşıyor?...Devamı
31.12.2019 tarihli yazısı.
7.Batı, İnsanı Kusurlu Hale getirdi, Bozdu, Çirkinleştirdi, Ya...Devamı
29.11.2019 tarihli yazısı.
8.AHÎLİK OCAĞININ ÖĞRETİSİ: PAYLAŞTIKÇA YARATALAR BÜTÜNLEŞİRSİ...Devamı
3.10.2019 1 tarihli yazısı.
9.Muharrem Ayı Milletimizin Gönlünde Yer Etmiştir...Devamı
17.09.2019 tarihli yazısı.
10.KADINA ŞİDDETİ TEŞVİK EDEN DİNİ METİNLER ...Devamı
27.08.2019 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : lklRp 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 25.4.2019 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2020   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim