Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
M. KEMAL ATİK
- -
20.6.2019 - 11:21

Dindar İnsan

‘Dindar insanı tanımlar mısınız’ diye biri bize bir soru yöneltse acaba ne cevap veririz? Bunu, ben de çok düşündüm ve toplumun zihninde oluştuğunu sandığım tarifler geldi aklıma. Genelde, toplumumuzun, kültürümüzün, arzularımızın ve dualarımızın bir sonucu olarak zihnimizde şekillendirdiğimiz bir dindar insan tipini gözümüzün önüne getirerek tanımlarız dindar insanı. Mesela bu tariflerden birini şöyle ifade edebilirim: Dindar insan; sayısız ritüelleri gerçekleştiren, gelenekleri izleyen, Kuran-ı veya dini kitapları hiç durmadan okuyan, cami ve cemaatten ayrılmayan, ölümü düşünen, şekli ve şemaili yerinde olan insan. Bu tarif, dindar insanı bütünüyle ifade ediyor diyemeyiz. Bu tarifte bir boşluk olduğu kanısındayım. O halde dindar insanı nasıl ifade edelim?


Dindar insan, öncelikle toplumun ürünü olan kendisini tanımayı ve kendi zihninin ürünü olan yaptıklarından sorumlu olduğunu bilmeyi bilmelidir. Dolayısıyla gerçeği bulmak için önce kendinden başlamalıdır. Dindar insan dünyanın var oluş sebebini anlamadan, içinde yaşadığı dünyayı, onun sefaletini, karmaşasını, ıstırabını, sevincini bilmeden yaşamın hikmetini dolayısıyla Hakikati /Yaratıcıyı bilmesi mümkün değildir. Böyle bir dindarlık, taklitten ve geleneksel dindarlıktan ibarettir. Gerçekten de dindar bir insan, her an yeni baştan hayatı keşfeden, yaşamda olağanüstü önemi olan kişidir. Hem kendisini ve hem de başkalarını aydınlatacak olan bu insandır. Zaten insan olmak ancak kendimizi anlamaya ve kendimiz hakkında öğrenmeye başladığımızda mümkün olacaktır. Bu da kendimizi sürekli gözlemlemekle mümkün olur. Davranış şeklimizi, konuşma biçimimizi, bir çiçeğe, bir ağaca, bir hayvana, bir canlıya nasıl baktığımızı, bir insanla nasıl konuştuğumuzu, ellerimizin, gözlerimizin hareketini, zihnimizin nasıl çalıştığını biliyor muyuz? Biz insanlar genellikle zihnimizi ‘ben’ merkezli düzeylerde kullanırız. Acaba, hiç gözlemliyor muyuz? Aç gözlü bir kişi, hırslı bir insan son derece karmaşık olduğu bir doyumsuzluk duygusunun esiri olduğunun farkında mı? Böyle bir sonuç yani, aç gözlü, bayağı, kıskanç, zalim, şiddet düşkünü, kaba, bencil bir yarışımcı ruha sahip bireylerin düzensiz ve karmaşa dolu bir toplum oluşturacağının farkında mıyız? Farkında olabilmek için öncelikle yalnız dış dünyamıza ve menfaatimize ilişkin şeyleri değil, iç yaşamımıza ilişkin şeyleri de açıkça görebilmeliyiz. Bunun için de insan, önce nefis bilgisini, yani kendini tanıma bilgisini gerçekleştirmelidir. Hz.Muammed aleyhisselam, gerçek dindarlığın Yaratanı tanımak olduğunu, bunun da ancak insanın kendisini tanımakla mümkün olabileceğini şöyle söylemişlerdir: ‘Kim kendini/ nefsini tanırsa Rabbini da tanımış olur’.


İnsanın kendisini tanımanın yolu eğitmekle mümkün olur. Kendini eğitmek bilgeliğin başlangıcıdır. Bilgelik kitaplarda değildir, başka herhangi bir şeyde de değildir, kendi bencil, dar, bozulmuş zihnimizi her gün tekrarladığımız dualarımızın ve ibadetlerimizin ıslah edememiş olmasıdır. Bunun da en önemli sebebi Yaratıcı ile sözcükler düzeyinde tanışık olmamızdır. Aslında sözcük Yaratıcının kendisi değildir. Kaldı ki ibadetlerimizde ve çoğu dualarımızda okuduğumuz, tekrarladığımız sözcükleri zihinlerimiz algılamamakta, alışıla gelmiş sözcüklerin ve duaların kuru bir tekrarından ibaret olmaktadır. Onun için de dua eden bir insan, eli başkasının cebinde olan bir insan gibidir. İş adamları, siyasetçiler ve tüm toplum barış için, iyiliğin egemen olması için dua ediyor; ama yaptıkları çoğu şey savaşı, nefreti, düşmanlığı ve bencilliği doğuruyor. Dua, istemeye hakkımız olmayan şeyi istemek değildir. Gerçekten yaşamımız erdemli değilse, içimiz, dışımız bayağı ise, hak etmediğimiz halde olağanüstü bir şey istiyorsak; Yaratıcıya tapmamıza rağmen, yaşantımız, varlığımız, düşüncelerimiz ve eylemlerimiz İlahi değilse Hakk neylesin bizimle. Allah sözünü sürekli söylememize rağmen başka insanları sömürüyoruz; yeterince camilerimiz ve ibadethanelerimiz olmasına rağmen yine de mabetler yapıyoruz, zengin oldukça daha çok cami yapıyoruz ama yine de Yüce Hakikati bulamıyoruz. Sefaletin, yoksulluğun, savaşların, barışın olmamasının sorumlusu biz olmamıza rağmen, bunun düzeltilmesini Hakk’a niyazda arıyoruz. Kanımca bunun sebebi krizin kalbimizde ve zihnimizde olmasıdır. Böyle Karmaşık bir zihnin egemen olduğu bir toplumda geleneksel dindar olunur ama gerçek dindar olmak çok zor diye düşünüyorum.

Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
KADINA ŞİDDETİ TEŞVİK EDEN DİNİ METİNLER
SONRAKİ YAZI
Allah İnsanlığa Kendisinin Aşkın Yüceliğini Ve Tekliğini Bildiren Sıfatlarını AçıklamıştırDİĞER YAZILARI
  
   
1.Şefkatimizi Paylaşarak Gösterelim...Devamı
27.04.2020 tarihli yazısı.
2.Aşka Yükselmek...Devamı
14.02.2020 tarihli yazısı.
3.Hepimiz Onun Parçası Değil Miyiz?...Devamı
28.01.2020 tarihli yazısı.
4.İran Mehdiyi Bekliyor...Devamı
17.01.2020 tarihli yazısı.
5.İnsana Düşmanlığın Yaşandığı Bölge ...Devamı
9.01.2020 1 tarihli yazısı.
6.Günümüz İnsanı Ne İçin Yaşıyor?...Devamı
31.12.2019 tarihli yazısı.
7.Batı, İnsanı Kusurlu Hale getirdi, Bozdu, Çirkinleştirdi, Ya...Devamı
29.11.2019 tarihli yazısı.
8.AHÎLİK OCAĞININ ÖĞRETİSİ: PAYLAŞTIKÇA YARATALAR BÜTÜNLEŞİRSİ...Devamı
3.10.2019 1 tarihli yazısı.
9.Muharrem Ayı Milletimizin Gönlünde Yer Etmiştir...Devamı
17.09.2019 tarihli yazısı.
10.KADINA ŞİDDETİ TEŞVİK EDEN DİNİ METİNLER ...Devamı
27.08.2019 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : zBenj 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 20.6.2019 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2020   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim