Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
ÖMER BAYDEMİR
- -
11.9.2019 - 14:57

EĞİTİMİMİZDEKİ EVRELERDEN

Osmanlı her alandaki ihtiyacını eğitim yoluyla kaşılamak amacıyla Birinci Murat döneminden başlamak üzere saray bünyesinde Enderun adını verdiğimiz   eğitim  kurumunu kurmuş. Enderun’un yapısı  sarayın dışındaki medreselerden farklılık arz etmiştir. Enderun’da bütün pozitif bilimin yanı sıramüzik ,resim gibi  güze sanatlarla ilgili eğitim de verilmiştir.Devşirme oğlanlardan  yetiştirilen bu kişiler  devletin her kademesinde  görevler almışlardır. Bunun yanında şehzadelerin de Enderun’da yetiştirilmelerine çok önem verilmiştir. Şehzadelikleri döneminde  sıkı bir eğitimden geçirilmişlerdir. Hatta bazılarının uzmanlık mesabesinde ihtisasları olmuştur.

    Bu devşirme acemi oğlanlar , önce   belli bir alt yapı kazanmaları için seçkin ailelere; gelenek,görenekolmak  üzere ve islami terbiye almaları için  bir süreliğineverilmişlerdir.Sonrasında eğitim için Enderun’a alınmışlardır. Öylesine  aylak, boşboğazlık yapmalarına katiyen izin verilmez. Ezkaza bir  olumsuzluk olursa ,şiddetle cezalandırılırlar.Buna  hoş nükteli  bir fıkra  örnek olur. Nükte bu ya, padişah  II.Murat  ile oğlu   Mehmet(Fatih)  arasında  geçmiştir.

     II Murat oğlu Mehmet’i eğitimi için Enderun’a gönderir.Hoca da şehzadedir. Küçük Mehmet ele avuca sığmaz,arkadaşlarını taciz eder, verilen ödevleri de yapmaz. Cana  gelen hoca şehzadenin acı bir biçimde kulağını çeker  ve hışımla yerine oturtur. Sus , pus olan şehzade akşam babasına;’’Ben senin oğlun muyum, tahtının yaraşığı mıyım.?Hoca  beni diğer oğlan, uşak ile nasıl bir tutar da kulağımı çekip beni tektir eder.’’ diyerek şikayetçi olur.

     Hocaya  el altından haber gönderen Padişah’’Mehmet’in terbiyesinde  bozulma vardır.Yarın ben Enderun’a geldiğimde  hocaya  niçin  böyle kaba davrandığını  sorduğumda,bana  elindeki değnekle   hücum ederek,işine kimsenin karışamayacağını  ,elindeki değneği de bazen yere bazen de  eteğime dokundurarak dışarı çıkarmasını sağlık verir.

     Ertesi gün, babasının hocaya haddini bildireceği için Mehmet mutludur.İlerleyen saatlerde   ders yapılan mekana gelen  Padişah hocaya  niçin şehzadeyi cezalandırdığı konusunda tarizde bulunduğunda ,tembihli hoca  padişahı  elindeki değnekle bazen yere bazen de eteğine vurarak  mekandan uzaklaştırır.

       Köşesinde  olup biteni izleyen Mehmet boncuk boncuk göz yaşları dökerek için içinağlar.Çaresiz verilen ödevini yapmaya  koyulur.

  Akşam Padişah oğlu Mehmet’e ‘’ Hocasının çok  hiddetli biri olduğunu, kendisinin kusuru  yözünden cezalandırıldığını, verilen ödevleri yapmak,öğretilenleri de  öğrenmekten başka çaresi olmadığını ona telkin eder.

           Ne kadar çağ dışı bir anlayış değil mi?Bu köhnemiş kafaları artık değiştirin,çağa ayak uydurun mu demek içinizden geldi…
Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI
2019-2020 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLIYORDİĞER YAZILARI
  
   
1.EĞİTİMİMİZDEKİ EVRELERDEN...Devamı
11.9.2019 1 tarihli yazısı.
2.2019-2020 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR...Devamı
5.9.2019 13 tarihli yazısı.
3.BU KOMPLEKSTEN NASIL KURTULUNUR...Devamı
27.8.2019 1 tarihli yazısı.
4.YENİ BELEDİYE BAŞKANIMIZA ÇAĞRI...Devamı
22.5.2019 1 tarihli yazısı.
5.Son Milli Göreve Çağrı...Devamı
30.11.2018 tarihli yazısı.
6.SÜPRİZ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN ADAYI...Devamı
28.11.2018 tarihli yazısı.
7.Bu Şehr-i Maraş ki...Devamı
17.10.2018 tarihli yazısı.
8.Akedaş Gerçeği...Devamı
14.9.2018 1 tarihli yazısı.
9.Kimin Umurunda?...Devamı
16.8.2018 1 tarihli yazısı.
10.GÜLERKEN ZEHİRLENMEK...Devamı
7.8.2018 09 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : 36Olh 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 11.9.2019 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2019   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim