Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
ÖMER BAYDEMİR
- -
10.12.2019 - 16:8

GÜNLERİN GETİRDİKLERİ

16 Nisan 2017 referandumuyla cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine geçiş kabul edildi. Sistemin yanlışları, doğruları biteviye tartışılıp duruyor. Bu sancıyı doğru bulan da var,yanlış bulan da.Kafadan bin bir çeşit sesler çıkıyor. Kimileri devlet başkanının partili olmasını doğru bulmuyor.Bu söylem muhtemelen geçmiş yıllarda devlet başkanlarının partiler üstü olmasından kaynaklanıyor. Hatırlayacak olursak sistem arayışı için biz hem 1961 de hem de1982 de yeni anayasalar kabul ederek sistem arayışı içinde olduk.İleri yıllarda ihtiyaca ve değişime dayalı olarak 1987,1988,2007,2010 yılarında anayasa değişiklikleri için halka başvuruldu.Bunlar içerisinde en kayda değer olanı 12 eylül 1987 deki halk oylamasıdır.1982 anayasasındaki geçici hükümdeki siyasi yasakların kalkması için halk oylamasına gidildi. Gerek hükumet,gerekse Turgut Özal yasakların kalkmaması için çok büyük efor sarf ettiler.Öbür tarafta siyasi yasaklı olan; Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Alpaslan Türkeş, Necmeddin Erbakan yasakların kalkması için karşı çalışma içine oldular.Bunlar içinde en aktif olan Süleyman Demirel’di. Miting meydanlarında;’’ Ayağımda demir çarık,elimde demir asa,Anadolu Yollarında şaçsız başım yanarak dört defa deri değişti.’’ Diyerek ‘’Hakkımı arıyorum,hakkımı istiyorum.’’ nutukları atıyordu. Yapılan halk oylamasında çok az farkla ,75 bin, oyla evet oyları fazla çıktı. Böylece de siyasi yasaklar kalkmış oldu.Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi,Sosyal Demokrat Halkçı Parti, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi,Milliyetçi Hareket Partişi, Milliyetçi Çalışma Partisi adlarıyla yeniden yapılandılar.

Başkanlık sistemi açıkça söylenmemesine karşın Turgut Özal’ın gönlünde yatan aslandı.Türkiyeyi eyaletllere bölerek valiler nezdinde idare etmeyi tasavvur ediyordu.Hatta bazı valileri eyalet valisi nezdinde atadı.Kahramanmaraş valisi Celal Güvenç de o ad altında Kayseri Valiliğine atandı. Yasaklların kalkması Özal’ı panikletti. Erken seçim kararı aldı. 29 kasım 1987 de erken seçim oldu.Siyasi denge değişti. Özal’ın tek adam olma hevesi kuvveden fiile geçemedi.

Bu gün kıyasıya eleştirilen Cumhurbaşkanlığı Hükumet sistemi TBMM ‘sinin ülke yönetiminde etkin rolünün olmamasını doğurdu..Milli iradenin tecelligahı olan parlamentonun pasifize edilmesi içlere sindirilememektedir.Her şeyin kanun gücünde karrnamelerle idare edilmesine toplumumuz henüz alışamadı. Hizmetler ve icaatlar konusunda halkla iç içe olan parlamenterlerin olanı biteni hakkıyla bilememesi onlar adına zafiyet yaratmaktadır.Bakanların birçoğunun parlemento dışından uzman kişilerden seçilmesi onların da halka hesap verme konusunda devlet memuru haletiyle hareket etmeleri yadsınılmaktadır.

Burada şu gerçeği de vurgulamadan geçmek olmaz. Tüm siyasi partiler nezdinde ,Tüm parlamenterler merkez yoklamalarla saptanıp halkın önüne ,beğenseniz de beğenmeseniz de işte adayınız demeye geliyor..Halk deyimiyle zoraki nikah…Siyasi hayatımızda eskiye adeta özlem duyuyoruz.Taşrada kendini liyakatli görenler aday olur ,siyasi faaliyetlerini sürdürür,ön seçimlerde sıralamaya girer partisi oy alırsa seçilirdi.Şimdilerde ise tavassutla,kayırmacayla aday saptanıyor,seçilen de diyet borcunu ödemek için tavassutçusuna olmadık ödünler veriyor.Halkın oyları da lidere verilen oy boyutunda gerçekleşiyor.

Güncel bir konu olduğu için örnek veriyorum.Afşin-Elbistan termik santrali ot uz yıldır faaliyet gösteriyor. Çoğulhan’da insanlar evlerini barklarını terk edip göçüyor.Daha şimdi mi aklımıza geldi.Tehlike yalnızAfşin’de mi var? Emsal daha 15 santral mevcut.Filitre takılma süresi uzatılırken sizler nerdeydiniz.Cumhurbaşkanı veto edince kahramanlık gösterip onu tebrik etmek de neyin nesi?

Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
BAYRAK OLAYI ANITI
SONRAKİ YAZI
GÜNLERİN GETİRDİKLERİDİĞER YAZILARI
  
   
1.BAYRAK OLAYI ANITI...Devamı
10.01.2020 tarihli yazısı.
2.GÜNLERİN GETİRDİKLERİ ...Devamı
10.12.2019 tarihli yazısı.
3.GÜNLERİN GETİRDİKLERİ...Devamı
6.12.2019 1 tarihli yazısı.
4.CAN ÇIKMADAN HUY ÇIKMAZ...Devamı
30.09.2019 tarihli yazısı.
5.EĞİTİMİMİZDEKİ EVRELERDEN...Devamı
11.09.2019 tarihli yazısı.
6.2019-2020 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR...Devamı
5.09.2019 1 tarihli yazısı.
7.BU KOMPLEKSTEN NASIL KURTULUNUR...Devamı
27.08.2019 tarihli yazısı.
8.YENİ BELEDİYE BAŞKANIMIZA ÇAĞRI...Devamı
22.05.2019 tarihli yazısı.
9.Son Milli Göreve Çağrı...Devamı
30.11.2018 tarihli yazısı.
10.SÜPRİZ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN ADAYI...Devamı
28.11.2018 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : LM4On 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 10.12.2019
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2020   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim