Çadır kent marketlerindeki fiyatlar Valiyi kızdırdı
Gündem 31.05.2013 11:04:24 0

Çadır kent marketlerindeki fiyatlar Valiyi kızdırdı

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Suriyeli mültecilerin kaldığı çadır kentteki marketlerde meyve ve sebze fiyatlarını yüksek bulunca duruma tepki gösterdi. Market yetkililerini azarlayan Kocatepe, denetimlerin daha da sıkılaştırılmasını isteyerek, ''Bu

Kahramanmaraş'ta, 16 bin Suriyelinin barındığı çadır kentte, Birleşmiş Milletler'in (BM) her Suriyeli için aylık 80 TL yardım yapmaya başlamasıyla birlikte 2 gün önce market uygulamasına geçildi. Buna göre, artık mülteciler için sıcak yemek çıkartmak yerine, kartlara her ay 80 TL para yatırılarak, kendi alışverişini yapmasına ve yemeklerini pişirmesine imkan verildi.

 Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe de faaliyete geçen marketleri gezerek, incelemelerde bulundu. Çadır kentten sorumlu Türkoğlu Kaymakamı Tuncay Akkoyun ile birlikte reyonları dolaşan Kocatepe, çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Vali Kocatepe, sebze ve meyvelerin bulunduğu manav reyonunda gördüğü fiyatlara ise tepki gösterdi.

 Domates, biber, patates, soğan ve karpuz fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyen Kocatepe, market yetkililerini azarlayarak, "1 lira 90 kuruşa domates yok çarşıda. Nerede buranın sorumlusu gelsin buraya. 1 lira 20 kuruşa karpuz var mı çarşıda. 1 liradan aşağıda karpuz. İlk çıktığında 1,20'ydi. Bu patatesler, soğanlar bu kadar pahalı değil. Burada vebal var günah var. Böyle şey olur mu?" dedi.

 Konuya ilişkin gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kocatepe, çadır kentte sıcak yemekten normal erzak vererek beslenme sistemine geçildiğini aktardı. Suriyeli mültecilerin kartlarına para yükleyerek alışverişlerini yapmalarına imkan tanıdıklarını ifade eden Kocatepe, yüksek fiyat uygulayanların ise cezalandırılacağını kaydetti. Kocatepe, şöyle konuştu:

 "Sistem yeni kuruluyor. Bugün fiyatlara baktık biraz farklı gibi. Bizim korktuğumuz da bu zaten. Onun için özellikle ihaleye çıkarken her 3 marketin de aynı kişi tarafından alınmamasına dikkat ettik. Şartnamemizi ona göre yazdık. Bir market ihalesini alan diğerine giremedi. Bunların üçü de şimdi ayrı ayrı kişilerin. Yani aralarında rekabet oluşsun, fiyat dengesi oluşsun diye ama, tabi burası biraz şehirden uzak bir yer olduğu için baktık fiyatlar özellikle sebze, meyve de farklı gibi geldi. Mesela domates 1,90 görünüyor fiyatı. Ama sanıyorum 1,50 civarında gibi. Karpuz, patates, biber gibi sebze ve meyve fiyatlarında şehirden biraz farklılık var gibi gördük. Arkadaşlarımız kontrol edecekler. Biz şartnamemizde bunları müeyyidelendirdik. Yani fiyatlarında çarşıdaki, yani Kahramanmaraş merkezdeki marketlerdeki fiyatlardan yükseklik varsa onun cezasını da koyduk. Onu görecekler, cezasını da alacaklar. Bu denetimi çok sıkı tutmaya çalışıyoruz. Ama yeni başladığı için bu 2 günlük burası. Dün bir bugün iki. Bundan sonra denetimimiz daha sıkı olacak. Her malın fiyatı farklı bir fiyatsa her mal için ceza vereceğiz. O zaman akılları başlarına gelirler. Belirli rakamlar koyduk. Bundan sonra daha sıkı denetleyeceğiz."

 Daha sonra tüm reyonları dolaşıp, alışveriş yapan Suriyelilerden görüşlerini alan Kocatepe, fiyatların şehir merkezine göre düzeltilmesini istedi. Bunun üzerine etiket fiyatları, Kocatepe'nin isteğine uygun şekilde indirildi.İHA


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

35.2° / 19.8°

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü’nden Huzur uygulaması

Başkan Görgel: “Büyükşehir Olarak Kurban Bayramı’na Hazırız”

Kahramanmaraş’ta Uzay ve Havacılık Çağı Başlıyor

Türkiye Kamu Sen Kahramanmaraş İl Temsilciliği’nden Basın Açıklaması

Başkan Akpınar, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Cüce ,” Kahramanmaraş’ın ve ilçemizin artık kaybedecek bir dakikası bile yok.”

Görgel: “Ziyaretler Salı ve Cumartesi Günleri Randevusuz Yapılacak"

Arıkan, “Kahramanmaraş’ın en büyük sorunu barınma”

Kahramanmaraş’ta Tefecilik Operasyonu

BBP Onikişubat Belediye Meclis Üyesi Birinci Sıra adayı Akif Arslan oldu

Kahramanmaraş’ta Bilişim Sistemleri Dolandırıcılığı Operasyonu

Kahramanmaraş, İstanbul’da Yoğun İlgi Gördü

Ebrar Sitesi davasında şok karar !

Başkan Okay, Birlik ve Beraberlik içerisinde Dulkadiroğlu’nu yeniden ayağa kaldıracağız

Büyükşehir, Kapıçam Mezarlığı İçin Ücretsiz Seferleri Duyurdu

Vali Ünlüer ve Başkan Güngör , Küçük Sanayi Sitesi Esnafıyla bir araya geldi

Ebrar Sitesini Yapanlardan İlginç Savunma

Cumhur İttifakı'nın Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fırat Görgel oldu

Bakan Yerlikaya, TOKİ Konutları’nda İncelemelerde Bulundu

KMTSO Başkanı Buluntu, Gazetecilerle Bir Araya Geldi