Uyuşturucu Ticareti Şüphelisi 6 Kişi Tutuklandı

Isparta Yazılı Kanyon'da mahsur kalan 4 kişiden biri öldü

Hatay'da seyir halindeki tırda çıkan yangın hasara yol açtı

Araçta unutulan 3 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Otomobil Römorka çarptı : 4 yaralı

Antalya'da denizde erkek cesedi bulundu

Silifke'de otomobile çarpan motosikletteki kişi yaralandı

Antalya ile Muğla'yı turizm, tarım ve tarih alanında Patara Köprüsü birleştirecek

Adana'da tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen 20 obje ele geçirildi

Burdur'da direksiyon başında kalp krizi geçiren sürücü yaşamını yitirdi

Kaş'ta motosiklet çaldıkları iddiasıyla 2 kişi yakalandı

Hatay'da 2 haftada 49 kilogram esrar ele geçirildi

Mersin'de merdivenden düşen polis yaşamını yitirdi

Tarsus'ta çiftçinin kayıp kazları telef olmuş halde bulundu

Adana'da ilik nakliyle yaşama tutunan Elif'ten, Bursa'daki donörünün mezarına ziyaret

Osmaniye'de tıra çarpan otomobildeki 2 kişi öldü

Polisan'dan olimpiyat şampiyonu İşitme Engelliler A Milli Voleybol Takımları'na coşkulu kutlama

Doğu Akdeniz'in yayla tatili rotası Başkonuş'tan geçiyor

Depresyonun nedeni huzursuz bacak sendromu olabilir

Antalya’da 387 litre sahte içki yakalandı

Kaş'ta motosiklet çaldıkları iddiasıyla 2 kişi yakalandı
Hatay'da 2 haftada 49 kilogram esrar ele geçirildi
Mersin'de merdivenden düşen polis yaşamını yitirdi
Tarsus'ta çiftçinin kayıp kazları telef olmuş halde bulundu
Adana'da ilik nakliyle yaşama tutunan Elif'ten, Bursa'daki donörünün mezarına ziyaret
39.1° / 23.6°
Futbol: Spor Toto 1. Lig
ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi yeni sezon hazırlıklarına başladı
Rektör Can KSÜ’de Huzurevi Sakinlerini Ağırladı
Yaz Konserleri Devam Ediyor!
Okay, Doğukent Pazar’ını Ziyaret Etti
Alanyaspor, Sivasspor maçının hazırlıklarına başladı
Silifke'de otomobile çarpan motosikletteki kişi yaralandı
Antalya ile Muğla'yı turizm, tarım ve tarih alanında Patara Köprüsü birleştirecek
Adana'da tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen 20 obje ele geçirildi
Burdur'da direksiyon başında kalp krizi geçiren sürücü yaşamını yitirdi

SANKO Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Karben; ``Doğal By-Pass Olan Eecp Herhangi Bir Risk Oluşturmayan, Hastane Yatışı Ya Da Girişimsel İşlem Gerektirmeyen, Kolay Uygulanan Bir Tedaviyöntemidir``

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zarema Karben, günümüzde ölüm nedenlerinin başında yer alan koroner arter hastalığının tedavisinde,stent ya da bypass için uygun olmayan hastalara ‘doğal bypass' olarak adlandır
Sağlık 31.07.2021 12:42:14 0

SANKO Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı da olan Prof. Dr. Karben, EECP'nin(EnhancedExternal Counter Pulsation), herhangi bir risk oluşturmayan, hastane yatışı ya da girişimsel işlem gerektirmeyen, kolay uygulanan bir tedavi yöntemi olduğunu kaydetti.

 

EECP TEDAVİSİ NEDİR?

Çin'de kullanılmaya başlanan ve ABD'de 1995yılında FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi)onayı alan EECP yönteminin, 1000'inüzerine merkezde uygulandığını ve araştırmalara görekoroner arter ve kalp yetmezliği olan hastalarda ciddi iyileşmeler sağlandığını belirten Prof. Dr. Karben, şöyle devam etti:

 

"Ülkemizde 9 merkezde uygulananEECP tedavisinin temelinde özel bir kompresyon cihazı ile kalbin kılcal damarlarınınkuvvetlendirilip yenilerinin gelişmesinin sağlanması bulunuyor. Böylece, kalp kasının daha iyi beslenmesi destekleniyor. Bu nedenle bu yöntem ‘doğal by-pass' olarak anılıyor.AraştırmalarEECP yönteminin etkisininhastaların yüzde 88'inde 5 yıla kadar sürdüğünü gösteriyor."

 

NASIL UYGULANIR?

EECP tedavisi için herhangi ön hazırlığa gerek olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Karben,sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşlem sırasında EECP masasına yatırılanhastanınbacaklarına ve kalça etrafında özel şişen manşonlar, göğsüne EKG elektrotları bağlanır. EKG yardımı ile EECP cihazı, hastanın kalp atışları ile zamanlaması yapılır. Cihaz manşonları kalp atışları ile uyumlu bir şekilde şişirip söndürmeye başlar.

 

Tedavi esnasında hastalar hiçbir rahatsızlık hissetmediği gibi, televizyon izleyip, kitap okuyabilir, kulaklık ile müzik dinleyebilirler. EECP tedavisi seansı bir saat sürer ve tüm tedavi süresi 35 seans gerektirir.Seans sonrası hastalar günlük yaşamlarına devam edebilirler."

 

NASIL ETKİ GÖSTERİR?

Bilgisayar kontrollü olan EECP cihazının kalbin gevşeme anında manşonları şişirip, pompalama döneminde söndürdüğüne vurgu yapan Prof. Dr.Karben, cihazın etkileri konusunda şu bilgileri paylaştı:

 

"Kalbi besleyen koroner arterler kalbin gevşediği zaman kanla dolar. Bu gevşeme döneminde EECP manşonları şişmesi sonucu kan basıncı ve koroner arterlere giden kan miktarı da artar. Kalbin pompalama döneminde manşonlar söner, kan basıncı düşer ve kalbin iş yükü azalmış olup kalbin performansı artar.

 

EECP tedavisi ile yüksek basınçlı kanla doldurulan koroner damarlar genişler ve bu damarlar arasındaki bağlantı dalcıkları(kollateraller) açılarak yeni kılcal damarların oluşmasını ve az kanlanan kalbinbölgelerinin daha iyi kanlanmasını sağlar. Bu nedenle EECP tedavisi ‘doğal bypass' olarak tanımlanmaktadır."

 

KİMLERE UYGULANIR?

Prof. Dr. Karben, EECP tedavisi uygulanacak kişileri ve durumlarını şöyle özetledi:

 

"Koroner arterlerde ciddi daralma ve kalp yetmezliği olan, bypass veya stentleme için uygun olmayan (damar yapısı ince, yaygın hasta veya damarda darlık ulaşılması zor noktada ise), bypass gereken, fakat yüksek risk nedeni ile operasyon yapılamayan hastalarda, daha önce bypass ve stentlemetedavisi edilmiş, tekrar daralma gelişmiş ve damar yapısından dolayıtekrar müdahale edilemediği durumlarda uygulanır."

 

SAKINCALI DURUMLAR

Prof. Dr. Karben, EECP tedavisi için sakınca yaratabilecek durumları ise şöyle anlattı:

 

"Ciddi kalp kapak hastalığı, özellikle aort kapak yetmezliği, karın (abdominal) aort bölgesinde ciddi genişlemeler, bacak atar damarlarda ciddi darlık, bacak toplar damarların tıkanması ya da pıhtı olanlar, ciddi kan rahatsızlığı, özellikle pıhtılaşma bozukluğu olanlar, bacak derisinde ciddi yaralar, gebelik, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, ciddi ritim bozukluğu olan durumlar."

 

YARARLARI

Prof. Dr.Karben, kalbe giden kan akımının artması ve kalbin iş yükü azalması sonucu kalp performansının yükselmesini sağlayan EECP tedavisinin diğer yararlarını ise şu şekilde sıraladı: 

 

"- Kalp yetmezliği olan hastaların kalp kasının güçlenmesi ve kalp yetmezliği bulgularının azalması.

- Tıkanmış kalp damarlarının çevresinde yeni kılcal damarların gelişmesi.

- Göğüs ağrılarının (anginapektoris) azalması

- Hastanın yaşam kalitesinin artması.

- Kalp damarlarının yanı sıra tüm organ damarların kan dolaşımının artması. Bundan çeşitli organların kanlanma azalmasına bağlı hastalıkların tedavisinde yararlanılmaktadır. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve cinsel güç kaybıolan hastalarda olumlu etkiler gözlenmektedir.

- Baş ağrısı, baş dönmesi dikkat zayıflığı ve uykusuzluk şikayetlerinin azaldığı, ruhsaldurumun ve depresif halin iyileşmesi hastanın daha iyi ve enerjik hissetmesi gibi psiko-sosyal yönden de olumlu etkiler gözlenmektedir."

 

EECP tedavisisırasında ve sonrası önerilen egzersizlerin düzenli yapılmasının önemine değinen Prof. Dr. Karben, diyetlere uyulması, sigara içilmemesi, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, ritim bozukluğu, yüksek kolesterol için verilen ilaçların düzenli kullanılması konularına hastaların dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi.