Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
HACI ALİ ÖZTURAN
- -
13.12.2019 - 8:26

KANLA GELEN MADALYA HAKKINDA
marasaktif’in değerli yazarlarından Sayın Serhat TOPALCA’nın, Kanla Gelen Madalya romanımız hakkında paylaştığı yazıyı okudum. Yazıdan hemen anlaşıldığı üzere, Sayın TOPALCA romanımızı baştan sona okumuş ve sağlam temeller üzerine bir değerlendirme yazmış. Yüreğine sağlık, diyorum.

Kahramanmaraş’ın destansı kurtuluşunun anlatıldığı bu romanın yazılış öyküsü ve amacı aşağıdaki gibidir:

Onikişubat Belediye Başkanımız Sayın Hanefi MAHÇİÇEK benimle görüşmek istemiş, icabet ettim. Bana, gençlerde tarih okuma hevesi bulunmadığını söyledi. Bunun yanında, kurtuluş savaşımızın ihtişamından söz etti. Gerçekten de, özelde Maraş’ın, genelde Anadolu’nun kurtuluşu kesinkes bir destandır. Destanlar doğurmuş bir savaştır, kurtuluş savaşımız. Sayın MAHÇİÇEK’in bir derdi daha vardı. bir konu hakkında Kahramanmaraş’ta çekilen bir dizi istiyordu şehrimizin tanıtımı için. Bunun için de, en uygun konunun Maraş’ın Kurtuluşu olduğuna inanıyordu. İnancına ve düşüncelerine kalpten katılıyorum. Benden, Maraş’ın kurtuluşunu anlatan bir senaryo yazmamı rica etti. Ama ben senarist değildim. Benim yazdığım senaryo, sıradan olacaktı. Senaryo konusunda çıraklık, kalfalık dönemlerinden geçmeyenlerin yazdıkları ne olabilir ki?

“Başkanım,” dedim, “ben size bir roman yazayım, dizi yapılmak istediğinde senarist bütün bilgileri içinde bulsun.” Başkan onay verdi ve on bir aylık bir araştırma ve yazı sürecinden sonra Kahramanmaraş böyle bir romana sahip oldu. Romanımız, dizi yapılmaya hazır hale gelmiştir. Bundan sonrası, Maraş için bir şeyler yapmak isteyen, yürekleri sıcacık siyasilerimize kalmıştır. Hiçbir yapımcı, rüyasında ‘Kanla Gelen Madalya’yı görüp de onu dizi yapmayı düşünmez. Bir sebep lâzımdır. Onlar da şehrimizin ağabeyleri konumundaki insanlar olacaktır.

Romanda, tek kahraman yerine çok kahramanı tercih ettim, çünkü her evden, abartısız, bir kahraman çıkmış. Ali Sezai, Arslan Bey, Mıllış Nuri, Zülkadiroğlu Süleyman Bey, Evliya Efendi, Doktor Mustafa, Çuhadar Ali, Zafer Beyazıt, Sütçü İmam, Alikoğlu Ali, Batumlu Ali Efendi, Yörük Selim, Kılıç Ali, Abdal Halil Ağa, Senem Ayşe, Fatmalıoğlu Derviş Ağa, Pişkin Ali Rıza, Paşo Ağa, Tapo Ağa, Karayılan, Muallim Hayrullah, Etlilerin Ahmet Duran, Araboğlu Mehmet Onbaşı, Göllülü Yusuf Çavuş, Cennet Ali, daha kimler, kimler… Zaten madalya verilirken Atatürk de bu gerçeği görmüş: “Yüzlerce kahraman var, Maraşlıların hangi birine madalya vereyim? En iyisi, onların bayrağına madalya vereyim!” demiş. Madalya almak, maaş almak Maraşlıların umurunda olmamış, bayraklarına takılan kırmızı şeritli istiklâl madalyası onlara, çocuklarına, torunlarına, sonraki nesillere yetmiş de artmış bile.

Madalyamızla, kahramanlarımızla, şehitlerimizle ne kadar iftihar etsek azdır.

Şimdi bu roman; okumayanlar için ikinci baskısı; ülke genelinde destansı savaşımızı anlatmak için de dizi yapılması için kahramanlar bekliyor.
Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI
BAHATTİN KARAKOǒUN ARDINDANDİĞER YAZILARI
  
   
1.Adaylar Başvurularını Yapmaya Başladı...Devamı
6.10.2013 tarihli yazısı.
2.Edebiyat Sanat Eki...Devamı
2.10.2013 tarihli yazısı.
3.Ali Rıza Kekeç yine kazandı...Devamı
29.09.2013 tarihli yazısı.
4.Aday Adayları...Devamı
23.09.2013 tarihli yazısı.
5.Temizlik Maddeleri Neden Pahalı...Devamı
16.09.2013 tarihli yazısı.
6.Tomsuklu Organize Sanayii...Devamı
10.09.2013 tarihli yazısı.
7.Suriye'de Gelinen Nokta...Devamı
9.09.2013 tarihli yazısı.
8.Gerekli ve Çok Tehlikeli...Devamı
25.08.2013 tarihli yazısı.
9.Sağduyu İkna Oldu...Devamı
18.06.2013 tarihli yazısı.
10.Gezi Parkında Perde Arkası…...Devamı
17.06.2013 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : RlRST 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 13.12.2019
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2021   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim