Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
ÖMER BAYDEMİR
- -
9.5.2018 - 15:52

İCAZETLİ ADAYLIK

Demokratik hayatımıza ilişkin 40-50 yıl öncesini  anımsadığımızda ,ilerlemenin aksine  çok gerilemeler  yaşadığımızı  gözlemliyoruz. Milli iradenin  bütün gerekleriyle çalışması için oğündür,bu gündür bir arpa boyu  yol kat etmemişiz. Liderler sultası almış başını  gidiyor.İnsanların hür iradeleri hiçe sayılıyor. Bir liderinbaşkanlığında  belli elit  bir seçici kurul kendi mantalitesine  göre  adayları belirliyor. Listeler oluşuyor sen de kime , niçin  oy verdiğini bilmeden parti taassubu  içinde  oyunu kullanıyorsun. Liyakat, bilgi,  temsil kabiliyeti, ülkenin ihtiyaçlarına ilişkin  tercihler hep yabana atılıyor. Yakın kimlik özelliklerini bildiğimiz insanlar istenmeye, istenmeye  parlamentoya taşınıyor. Hür iradesini ipotek altına  koymuş olan bu temsilciler hiçbir platformda  bireysel  fikir ve düşüncelerini yüksek sesle ifade edemiyor. Ortak düşünce etrafında  fikirlerini beyan edip bir eylem ortaya koyamıyor. Kendi platformunda  muhalefet olmadığı gibi genel manada  da  muhalefet olmuyor. Bağnazlıktan, yanlış fikir  ve eylemler  içinde olmanın önlenmesi adına bir şey yapılmıyor. Yanlışlarda da  ısrar ediliyor.


Geçmişte gördüğümüz,  yaşadığımız  örneklerde  tablo  bu değildi. Anımsadığım kadarıyla  partiler  kendi  iş takvimlerine göre  belirlediği günlerde  seçim bölgelerinde  delege seçimi için  müşahitli ciddi ciddi  seçim sandıkları koyar , o seçim bölgesinde  o partinin  aldığı oylar itibariyle delegelerini, partinin kayıtlı üyelerine seçtirirdi. Seçilen partili delege deön seçimle,seçimde  listede  yer alacak  adaya oyunu vererek seçim listesini oluştururdu.Bu eylemler seçim sath-ı mailine girildiğinde yapıldığı için vatandaş da gönül rahatlığıyla kime, niçin oy verdiğinin bilincinde  oyunu esenlik  içinde kullanırdı.


Şimdilerde partilerimizdeki aday adayı çokluğuna bakınca akla  rahmetli Erdal İnönü’nün:’’Siyaset  ülkemizde herhangi bir meslek gibi meslek olmuştur.’’ Sözünü akla  getiriyor. Eğer böyle olmuşsa biz dünden yanmışız. Hangilerini;  bilgi, beceri,  nitelik, eğitim düzeyi,  basiret,erdem,yönündentanıyoruz.


Bu çoklukta tanımamız ne mümkün? Her biri ayrı ayrı veya birlikte tek seçiciye  kendini empoze etmeye çırpınıyor. İltimas , kayırmaca  ,arayan; başarısız mektep çocukları gibi tavassudcuaraıyor. Kim  daha güçlü ulufe dağıtıcıya yakınsa  o işi götürüyor.24 Hazirana  zaman olarak  şunun  şurasına ne kadar zaman kaldı ki bu insanları tanıyalım. Benzetmek gibi olmasın ama, bu seçim  hipodromlardaki at yarışlarına benziyor. Bakalım altılı ganyanı kim tutturup  büyük ödülü alacak.


Yıllar yılı hep  gündemimizde; siyasi partiler kanunu değişmeli, seçim kanunu değişmeli… Maalesef  realist , demokratik  yasa değişiklikleri yapılmaz. Çünkü ,mevcut yasalar liderlerin işine yarıyor. Adam niye bindiği dalı kessin. Şayet  demokratik, objektif, güncel  değişiklikler  olsa liderler inisiyatiflerini kaybedeceklerdir. Bu işlevde  yıllar yılı sürer gider. Kendin söyle, kendin dinle…Hep dillendirilir., Dünyada en demokratik seçim  şeklinin  İngilizlerin kullandığı D’hondt sistemi dir denir. Bizde de kullanılması  gündeme getirilir..Her defasında  sözde kalır. Bu sistemde tüm ülke seçimlerde  seçilecek parlementer sayısına göre dar  bölgelere  ayrılır.Adaylar bu dar bölgede çoğunluk esasına  göre seçilir. Adaylar  siyasi partilere göre tek aday oldukları için  seçmeniyle yakın temas halindedir.Karşılıklı iletişim kurularak o tek adaya oy verilir.Bu doğrudan demokrasiye en yakın uygulama .Bu seçim  kararnamelerle memur atamasına benziyor.Oluşacak parlamento çok ilginç olacak. Birçok şeyi denedik ,bir de bu yöntemi deneyelim.İttifak  şu bu deyip  gene berberliği bizim başımızda deneyecekler.İbrahim Hakkı Hazretlerinin Tevfizname’sindeki ; ‘’Bir işi murat etme- Olduysa inat etme- Haktandır o  reddetme-Mevla  görelim neyler-Neylerse  güzel  eyler’’deyip razı olacağız…

Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
Fakılar- Göllü Yolunun Perişanlığı
SONRAKİ YAZI
KAHRAMANMARAŞ’TA DEMOKRASİ ŞÖLENİDİĞER YAZILARI
  
   
1.GÜLERKEN ZEHİRLENMEK...Devamı
7.8.2018 09 tarihli yazısı.
2.Fakılar- Göllü Yolunun Perişanlığı...Devamı
20.6.2018 1 tarihli yazısı.
3.İCAZETLİ ADAYLIK...Devamı
9.5.2018 15 tarihli yazısı.
4.KAHRAMANMARAŞ’TA DEMOKRASİ ŞÖLENİ...Devamı
18.4.2018 0 tarihli yazısı.
5.Kahramanmaraş’ta Özel Okul Furyesi...Devamı
3.4.2018 11 tarihli yazısı.
6.Sanat ve Tarih...Devamı
27.12.2017 tarihli yazısı.
7.ACI FİREN...Devamı
17.11.2017 tarihli yazısı.
8.Mehmet Fatih Erkoç ve Ferhat...Devamı
31.10.2017 tarihli yazısı.
9.Sahipsizlik ve Keyfi Uygulama...Devamı
25.10.2017 tarihli yazısı.
10.TEKKE VE ZAVİYELER...Devamı
20.9.2017 2 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : nk7t3 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 9.5.2018 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim