Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM

Işık ''Osmanlı Mirası Cepheler Kapanmadı''

22.12.2017 - 21:2

Tarihçi Yazar Mehmet Işık, Kıraathane’de ‘’Osmanlı`dan Miras Kalan Cepheler, Çanakkale den Kudüs`e’ konulu konferans verdi. Konferansta konuşan Işık, ‘’Okumayan, araştırmayan üretmeyen toplumlar mutlaka ama mutlaka savaş meydanında da kaybederler.’’ dedi.

Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformunun Kıraathane’de Salı günleri düzenlediği Salı Konuşmaları etkinlikleri devam ediyor. Gündeme ve Tarihe not düşen etkinlikler kapsamında Tarihçi Yazar Mehmet Işık, Salı Konuşmalarında Platform üyeleri ile buluştu.


Işık, müslüman azınlık mevzusunun Türklere özel bir şey olduğunu belirterek, ‘’ hikmetse Lozanda Türk ifadesi olmasına rağmen Rumlar bize uyguluyor şuan, Müslüman azınlık diye. Korkuyor, Türk derse, devlet olur diyor bunlar devlet.’’ Şeklinde konuştu.


Tarih Yazar Mehmet Işık konuşmasına şu şekilde devam etti;


‘’Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen haftalarda bir Batı Trakya gezisi var. Adam bizi şöyle kotlamış; Müslüman Azınlık. Bu Müslüman azınlık mevzusu bize özgü bir şeydir unutmayın. Biz mesela şöyle bir ayrım yapmadık. Bu Ermenilere bizim çok kibarlığımız oldu geçmişte. Derdik ki biz Ortodoks azınlık, Katolik azınlık, Protestan azınlık. İmparatorluğuz ya güçlüyüz. Böyle tanzim ederdik. Haklarını da bu çerçeve üzerinden kilise üzerinden dağıtırdık. Ama Ermenilere öyle bir şey yapmadık. Ermenilere, siz ermenisiniz, bizdensiniz, yanımızdasınız.  Tabii yine en büyük darbeyi yine onlardan yiyeceğiz. Aynı yöntem ne hikmetse Lozanda Türk ifadesi olmasına rağmen Rumlar bize uyguluyor şuan, Müslüman azınlık diye. Korkuyor, Türk derse, devlet olur diyor bunlar devlet. Türk dediler, nerede dediler Kıbrıs’ta devlet olduk.  İngilizlerin eliyle biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini kurmuşuz. İngilizler düşünüyor taşınıyor, ben bu Rumlarla uğraşamam bunların hakkından Türk kelimesini kullanacak bir Türk teşkilatı gelir diyor. Müslüman demiyor, Türk diyor. Bunların hakkından ancak onlar gelir. O yüzden sayın Cumhurbaşkanımız Türküz diyor Batı Trakya’da. Müslümanları hakları başka bir şey, o muallak yuvarlak bir ifade. Hala Çanakkale’nin adalar mevzusu, hala kıta sahanlığı, hala Batı Trakya’da haklar mevzusu bize Osmanlı’nın mirasıdır. Bir başka cephemiz. Biz bitirmedik mevzuyu savaş falan da bitmiş değil.  Kim bunu söylüyorsa kendi kendini kandırıyor.


Savaşın bitmediğini bir başka kanıtını size şöyle ifade edeyim. Tarihçilerin sözüyle, Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşında 400 BİN asker şehir verdi, 1 Miyon 50 Bin de gazi verdi. Bu gün 2017 de yaşıyoruz. 50 yıl geriden başlayarak Osmanlı coğrafyasında ölen Müslüman sayısı ne kadardır sizce? 12 milyon net. Yedi kıta üç iklim bölgesine sahip Osmanlı’nın son döneminde verdiği şehir sayısı 400 BİN geriye kalan süreçte verdiği Müslüman şehit sayısı 12 MİLYON. Bunu ben söylemiyorum. Bunu eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez söylüyor. Osmanlı mirası üzerine inşa edilmiş Türkiye Cumhuriyetinin Kurtuluş savaşında verdiği şehir sayısı 5Bin 500 civarında. Peki, PKK’ya 1984 ile 2012 yılı arasında verdiği şehir sayısı 35 BİN 300 kişi ve bunun 5BİN 400 tanesi polis. Şimdi bana Osmanlı’dan miras cephe kalmadı diyebilir misiniz. Ermeniler Van’a girdiklerinde dört Müslüman mahallesinin üçünü yok etmişlerdir. PKK’ya kandırılmış, dağa götürülmüş, bir şekilde bu pis oyuna alet edilmiş vatandaş sayısı 21 BİN. Türkiye Cumhuriyetinin son 25 yılında 50BİN kişi vatandaş olarak ölmüş. Son 25 yıldan bahsediyorum. 50 BİN kişi. PKK’nın Türkiye üzerinde yaptığı terör eylemi sayısı 72BİN 500. Miras devam ediyor. Cepheler kapandı mı. Doğu Cephesi, Kafkaslar, Balkanlar…’’


Tarihin tahrifatlarla dolu olduğunu belirterek, ‘’Hoca’nın birisi diyormuş ki sosyal medyada da paylaşmışlar. Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında Osmanlı’ya karşı ihanet eden Arapların sayısı yüzde 1 bile değildi diye paylaşmış. Bu adam birde tarihçi. Arapların hepsi haindir demiyorum. Milleti gaza getirmeyin, yalan şeyler söylemeyin ayıp.’’ şeklinde uyarıda bulundu.


Yaklaşık 2 saat süren konuşma sonunda sorulara da cevap veren Mehmet Işık, Platform Başkanı Ahmet Kolutek ve Tarih Kültür ve Turizm Platformu’na davetlerinden dolayı teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.   


 
ÖNCEKİ HABER
DUSEM Gençlerimizin Geleceğini Şekillendirecek
SONRAKİ HABER
2018 Yılı Hac Kayıtları Başladı


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : 26UMO 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 22.12.2017
Güncelleme Tarihi : 22.12.2017
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim