Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM

ÖMER BAYDEMİR
- -
3.4.2018 - 11:23

Kahramanmaraş’ta Özel Okul Furyesi

     Dershanelerin ve cemaat okullarının  kapanmasının ardından  oluşan boşluğun  doldurulması için  olsa  gerek,  özel okullar furyası başladı.


     Bizim kuşak, devletin müesses nizamının korunması  esas alan, Anayasa,Milli Eğitim Temel Kanunu doğrultusunda eğitim öğretim aldık. Otoriter,koruyucu, özverili öğretmenler elinde terbiye aldık. Varını veren utanmaz; o öğretmenler dağarcıklarında ne varsa bize bahşettiler. Onların  birçoğu müteveffa , nur içinde yatsınlar. Kurt  ulusumdan gördüğünü işler; bizler de aynı pedagojik  anlayış içinde varımızı yoğumuzu öğrencilerimiz için seferber ettik. Hiçbir  şeyi kendimize külfet saymadık. Onlar da  kendilerinden beklediklerimizi boşa çıkarmadılar.


Bu  güzel düzeyli eğitim ve öğretim devam ederken, ülke nüfusu hızla arttı. Ara rejim arayışları, siyasi mülahazalar, bir takım  kamplaşmalara neden olmaya başladı.  Görüşe uygun kadrolaşmalar, öğretmen, yönetici  atamalarındaki kayırmacalar eğitim  ve öğretimi dejenere etti. Meydanı da hayli boş bulan cemaatler, vakıflar, dernekler  hızla okullaşmaya yöneldiler. Eğitimde bir boşluk vardı. Bunu birilerinin doldurması gerekiyordu. Bu  kesim, muhafazakar toplumun hassasiyetlerini iyi bildikleri için de nabza göre şerbet vererek  serpilip büyüdüler. Herkes bir tarafa çekiştirmeye başladı. Yürürlükteki 625 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Öğretim  Kurumları  Yönetmeliği’ne rağmen;   cami ne kadar büyük oluşa olsun, hoca bildiğini okur  misali, en basitinden isimlerinde, tabelalarında yabancı bir kelime kullanılmaması  gerekirken kolej kelimesini kullanmaya özen gösteriyorlar. Kentimizdeki ona aşkın okullarımızı aynı kategoride değerlendirmek haksızlık  olur


   15 Temmuz öncesi Kahramanmaraş’taki eğitim ve öğretimi hayal süzgecinden geçirin;  devlet okullarındaki kadrolaşmayı, adını zikretmek istemediğim:  dershane, okullar, özel etüt merkezleri, anaokulları, öğrenci yurtları kimseye hayat hakkı tanımamaktaydı. Yeniçeri ocağına asker devşirir gibi devlet okullarındaki  temayüz etmiş öğrencilere kanca atılıp transferler yapılması belleklerde…Bu konuda  en çok üzüldüğüm husus  ;bu pırıl pırıl ülke çocuklarının heder edilmesidir.


     Bir musibet, bin nasihatten yeğdir. Ülkemiz ve kentimiz  bu musibeti gereğince yaşadı ve bedelini de ödedi. Bu işgalcilerin  doldurduğu mekan boşaldı. Kentimiz sos yo ekonomik  bakımından  on birinci  sırada , ekonomik refah hayli arttı. En kıymetli varlığı evladının da  güvenilir  ellerde eğitim görmesini ister. Yapmayacağı fedakarlık yoktur.


     Özellikle özel öğretime devletin de katkısı da girince ,bu iş iyi bir rant  kapısı oldu. Bizlere çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Evlatlarımız bize Cenab-ı Allah’ın emanetidir. Bir mühür, bir müdür anlayışıyla kurulan okullara çok dikkat etmek gerekir. Kimse yoğurdum kara demez.

Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
KAHRAMANMARAŞ’TA DEMOKRASİ ŞÖLENİ
SONRAKİ YAZI
Sanat ve TarihDİĞER YAZILARI
  
   
1.Fakılar- Göllü Yolunun Perişanlığı...Devamı
20.6.2018 1 tarihli yazısı.
2.İCAZETLİ ADAYLIK...Devamı
9.5.2018 15 tarihli yazısı.
3.KAHRAMANMARAŞ’TA DEMOKRASİ ŞÖLENİ...Devamı
18.4.2018 0 tarihli yazısı.
4.Kahramanmaraş’ta Özel Okul Furyesi...Devamı
3.4.2018 11 tarihli yazısı.
5.Sanat ve Tarih...Devamı
27.12.2017 tarihli yazısı.
6.ACI FİREN...Devamı
17.11.2017 tarihli yazısı.
7.Mehmet Fatih Erkoç ve Ferhat...Devamı
31.10.2017 tarihli yazısı.
8.Sahipsizlik ve Keyfi Uygulama...Devamı
25.10.2017 tarihli yazısı.
9.TEKKE VE ZAVİYELER...Devamı
20.9.2017 2 tarihli yazısı.
10.KADINA ŞİDDET...Devamı
14.8.2017 1 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : KkYm6 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 3.4.2018 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim