Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
Kahramanmaraş İhracatta Yeni Başarı Hikayeleri Yazacak

16.11.2020 - 9:22

Türkiye’nin ekonomik kalkınması ve ihracatla büyümesinde önemli katkıları olan Kahramanmaraş, Ticaret BakanıRuhsar Pekcan`ın açıkladığı “81 İlde İhracata İlk Adım Programı” kapsamında pilot iller arasında yer aldı.

KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, program kapsamında, pilot iller arasında yer alan Kahramanmaraş’ın, üretim ve ihracattaki başarı grafiğini yükselterek ekonomide daha büyük başarı hikayeleri yazacağını söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 81 ilde henüz ihracat yapmamış ancak ihracatpotansiyeli olan firmalara ilk ihracatlarını yapmaları için ilk adımı atmalarında yanlarında olmak amacıyla geliştirilen “81 İlde İhracata İlk Adım Programı”nın tanıtımını yaptı.

Programın ilk aşamasını oluşturan pilot uygulamaya katılmak üzere Adana, Kahramanmaraş, Konya, Manisa ve Samsun illerinde, üretim kapasitesi yeterli olduğu halde daha önce hiç ihracat yapmamış ya da son 10 yılda bir kez ihracat yapmış 2 bin 773 firmanın ihracat potansiyeli olduğu tespit edildi.

Program kapsamında, 6 ay boyunca firmalar alanında uzman mentorler danışmanlığında ihracata yönlendirilecek. Pilot uygulamadan sonra ihracat yapmayan diğer firmalarda aşamalı olarak programa dahil edilecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, pilot iller arasında yer alan Kahramanmaraş’ın, üretim ve ihracattaki başarı grafiğini yükselterek ekonomide daha büyük başarı hikayeleri yazacağını söyledi.

Balcıoğlu şöyle konuştu: “Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı İhracata İlk Adım Programı kapsamında, üretim kapasitesi ve ürün kalitesi ile ihracat potansiyeline sahip bulunan ancak yeterli ihracat kabiliyetini kazanamamış firmalarımızın desteklenmesi için atılan adımlar ilimizin ve ülkemizin kalkınması adına bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. İnanıyorum ki, “81 İlde İhracata İlk Adım Programı” kapsamında pilot iller arasında yer alan Kahramanmaraş, üretim ve ihracattaki başarı grafiğini yükselterek ekonomide daha büyük başarı hikayeleri yazacaktır”.

Program kapsamında, firmalara özel ihtiyaç analizi ve danışmanlık faaliyetlerinin yürütüleceğini söyleyen Balcıoğlu şöyle devam etti: “Firmalarımıza bilgiyi sunmanın ötesinde birebir destekle ihracata hazırlayacağız. Firmalara özel olarak hazırlanan çalışma programı ile firmalara özel danışmanlık hizmeti verilecek. Şehrimizde yeni ihracatçı firmalarımız oluşacak. Kahramanmaraş 1 milyar dolar ihracata sahip iller arasında yer alıyor. Ekim ayı itibariyle pandemi dönemindeki ihracat düşüşünü yeniden toparladık. Bu program ile üretim ve ihracatta önemli bir sıçramasağlanacak. Bu, istihdama da katkı sağlayacak. Böylesine önemli bir programda Kahramanmaraş’ın pilot iller arasında yer alması şehrimizin potansiyelinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bu itibarla, ilimiz iş dünyası adına, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’a, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’a, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’a, Kahramanmaraş Milletvekillerimiz Celalettin Güvenç,Ahmet Özdemir, İmran Kılıç, M. Cihat Sezal ve Habibe Öçal’ateşekkür ederim.” ÖNCEKİ HABER
Çocuklar ‘Çarpım Tablosu’nu Sevdi
SONRAKİ HABER
‘Ziyafet Sofrası’ Sahnelendi


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : lRhJV 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 16.11.2020
Güncelleme Tarihi : 16.11.2020
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER

  Yorum Gazetesi
Copyright © 2021   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim