Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
Kibar Daşcı Özdemir, CHP İl Başkanlığına adaylığını açıkladı

17.1.2020 - 11:47

Kibar Daşcı Özdemir, Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

9 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan CHP Kahramanmaraş İl Kongresine, adaylığını ilk açıklayan isim Kibar Daşcı Özdemir oldu.

Parti binasında geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenleyerek İl Başkanlık adaylığını açıklayan Özdemir, çoğulcu ve katılımcı, ortak aklı hayata geçirmek, parti içi demokrasinin yerel düzeyde işlerlik kazanmasını sağlamak ve partisini iktidara taşımak için aday olduğunu belirtti.

STK’LARDA VERDİĞİM MÜCADELEYİ SİYASAL ÇALIŞMALARIMLA TAÇLANDIRMAK İSTİYORUM

Birçok sivil toplum örgütünün kurucu başkanlığını yapan, halen Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Derneği ve Kahraman Kadınlar Kooperatifi’nin başkanlığını yürüten Özdemir, STK’larda verdiği mücadeleyi siyasal çalışmayla taçlandırmak istediğini söyledi.

GÖNÜLLERİN MİLLETVEKİLİ OLDUM

Kahramanmaraş’ta gönüllerin milletvekili olduğunu ifade eden Özdemir; “1999 Yılında Kahramanmaraş’ın ilk defa önseçimle seçilen kadın milletvekiliyim. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye seçim barajını geçemediği için mazbatamı alamadım. Ama ben gönüllerin milletvekili oldum. Bu şehre ve sizlere çok şey borçluyum.

Ömrümce Kahramanmaraş’ta güzel şeyler yapmak adına bir mücadele verdim. STK’larda mücadele veriliyor ama o mücadelenin siyasal bir anlayışla taçlandırılması gerekiyor. STK’lar yalnızca kamuoyu yaratırlar, söylemler dile getirirler ama siyaset makamı icraat yeridir. Bu yüzden bu mücadeleyi taçlandırmak adına Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş İl Başkanlığına adayım.

Artık, CHP İktidarı kaçınılmaz, zorunlu bir hale gelmiştir. Ülkenin durumu hepimizin malumu. Üniversitede çocuklarımız aç, intihar ediyor. Üniversiteli işsizler ordusu var. Öğretmenler atanamıyor, işadamları borçlarını ödeyemiyorlar, esnaf dükkanına kilit vuruyor, ekonomik, sosyal, siyasal bir krizin içerisindeyiz.

Kendi ilimizde de ilerin çok doğru yürüdüğünü söyleyemeyiz. Burada ciddi bir muhalefete ihtiyaç var. İktidarın eksiklerini, şehrimizin ihtiyaçlarını söylemek durumundayız. Halkın ihtiyaçlarına cevap verecek bir siyasal çalışmanın yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir.

ŞEHRİN SORUNLARI BİRİKMİŞ AMA KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR

Ben sizlerin karşısına, Kahramanmaraş’ı kucaklayan büyük bir kadro ile çıkıyorum. Bu mücadelenin birinci odak noktası Kahramanmaraş olacak. Çünkü Milli mücadelenin odak yeri de Kahramanmaraş’tır. Kurtuluş Savaşının birinci odak noktası Kahramanmaraş’tır. O mücadeleyi bugünkü siyasal çalışmalarımızla taçlandırıp, Kahramanmaraş’ımızın ihtiyaçlarına cevap vereceğiz. Şehrimizin sorunları üst üste birikmiş, kördüğüm olmuş durumda. Ancak kimsenin sesi çıkmıyor adeta ölü toprağı serpilmiş. Ben bunu kabul edemiyorum” diye konuştu.

KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ

Özdemir, konuşmasının devamında neden aday olduğunu ve seçildiği takdirde gerçekleştirmeyi hedeflediği projelerini de şu şekilde aktardı: “

Çoğulcu ve katılımcı, ortak aklı hayata geçirmek, parti içi demokrasinin yerel düzeyde işlerlik kazanmasını sağlamak.

Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğü’nün öngördüğü maddeleri ve yönetmeliği eksiksiz hayata geçirmek.

Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin ‘Altı Oku’ özümsemesi ve sosyal demokrasinin içselleştirilmesine katkı sunmak için parti okulu açıp, sürekliliğini sağlamak.

Şeffaflık, hesap verilebilirlik ve siyasi ahlakı önceleyen bir anlayışla siyaset yapmak.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasi kararlarında işçi, emekli, ev kadını, iş insanı, esnaf ve sivil toplum örgütlerinin aktif birer paydaş olmasını sağlamak.

Tüm ilçe örgütlerimizin katılımı ile Cumhuriyet Halk Partisi programının, halka anlatılabilmesin de ortak bir dil geliştirmek için düzenli eğitim seminerlerinin verilmesini sağlamak.

Bütün ilçelerimizin eşit bir şekilde desteklenmesini sağlamak, ilçelerimizin ekonomik, sosyal, siyasal yapılarına uygun projeler sunmak.

Bir gençlik ve kadın hareketinin önceleyen çalışmaların temellerini atmak.

Gençlik radyosu açmak.

Kadın ve gençlik lokali açmak.

Bilişim merkezi oluşturmak.

Üretim atölyeleri açarak kadınların güçlendirilmesini sağlamak.

Cumhuriyet Halk Partisi de milletvekilliği, il, ilçe, belediye başkanları ve meclis üyelerinden oluşan danışma kurulunu oluşturmak.

İnsan kaynakları merkezi kurmak.

Kahramanmaraş’ta milletvekili sayımızı üç e çıkararak milletvekilimiz Ali ÖZTUNǒ a destek olmak.

En az 4 belediye başkanlığını kazanmak için, yatay bir örgütlenme biçimini hayata geçirmek, planlı projeli çalışmalar yapmak için.

Sayın Genel Başkanımızın ülke sorunlarına çözüm üretme gayretlerine destek olmak. Güçlü bir ekip ruhuyla, bu çözümleri hayata geçirmek. 11 ilçemizi kucaklayan sevgi dolu bir anlayışla çalışmak için.

Kahramanmaraş’ta Cumhuriyet Halk Partisi tarihinde bir ilki gerçekleştiriyorum. Bir Cumhuriyet Kadını olarak, Mustafa Kemal’in öngördüğü ‘KADINSIZ DEMOKRASİ OLMAZ’ anlayışının gereğini yerine getirmek için Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı’na adayım. Bu süreçte kıymetli Kahramanmaraşlı hemşerilerimin desteğini bekliyorum. Bu görevi iktidar yolunda bir mevki olarak değil, bir mevzi olarak görüp çok çalışmak ve başarmak için yola çıkıyorum. “

Özdemir’in adaylık açıklamasında başta eşi Mehmet Özdemir ve oğlu Ender Özdemir, kentte faaliyet gösteren STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda partilileri destek vermek üzere yalnız bırakmadılar.

Kibar DAŞCI ÖZDEMİR kimdir?

Kahramanmaraş, Göksun ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi işletme bölümünü okudu.

D.S.İ 20.Bölge Müdürlüğün de Bütçe Program bölümünde 9 yıl bilgisayar teknikeri olarak çalıştı.20 yıl tekstil işletmeciliği yaptı. Evli ve iki çocuk annesidir.

Aktif siyasete Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) İl Kadın komisyonun Kahramanmaraş da faaliyete geçilmesine öncülük ederek başladı.

1992’de SHP Merkez ilçe kadın kolları Başkanlığı görevini yaptı. SHP ve Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) birleşmesi ardından 1992-2004 CHP il yönetim kurulu görevlerini yaptı.

1995-2000 Yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi (K.K.) Güneydoğu sorumlusu olarak görev yaptı.

Dört dönem Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş Kurultay delegeliği yaptı.

1999 yılında mahalli idare ve milletvekili seçimlerindeki ön seçimde, birinci sıraya geldi. Seçim sonucunda milletvekili seçilebilmek için geçerli oyu aldı. Maalesef ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin baraja takılması sonucu mazbatasını alamadı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin barajı geçmesi durumun da Cumhuriyet Halk Partisinden ve şehrinden seçilen ilk ve tek kadın milletvekili olacaktı.2002-2007 yıllarındaki seçimlerde milletvekili adayı oldu.

Bu süre içerisinde kadınların siyaset de daha etkin olabilmesi için çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışmalar yaptı. Bu konuda birçok eğitim ve seminer çalışmalarına katıldı eğitmen olarak görev aldı. Cumhuriyet Halk Partisi eğitmenliği yaptı.

1999-2002 tarihleri arasında Devrimci İsçi Sendikası (DİSK), Kahramanmaraş İl Temsilciliği ve Tekstil İşçileri Sendikası Kahramanmaraş İl Başkanlığı görevinde bulundu, sendikal çalışmalara katkı sağladı.

2006 yılında Kahramanmaraş Girişimci Kadınlar Derneği (KAGİD) kurdu. Halen başkanlığını yapmakta.

2004 yılında Kahramanmaraş da Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) Kahramanmaraş kurucu başkan ve Kader merkez bölge eğitmenliği görevinde bulundu.

Bu kapsamda birçok siyası partide kadın adayları desteklemek amacıyla eğitim verdi.

2010-2014 Yılları arasında Kahramanmaraş Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2014 yılında Kahramanmaraş da, faaliyet gösteren, kadın derneklerini bir araya getirerek, çalışmalarına öncülük ederek, Kahramanmaraş Kadın Platformunu oluşturdu ve başkanlığını yaptı.

2018 de kadın emeğini değerlendirmek amacıyla Kahraman Kadınlar Kooperatifini kurulmasına öncülük yapmış ve halen kooperatif başkanlığı görevini yapmaktadır.
ÖNCEKİ HABER
Yedikuyular’da Sezon Açıldı
SONRAKİ HABER
İDMA Sektör Temsilcilerini 9. Kez Buluşturacak


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : ussaC 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 17.1.2020 -
Güncelleme Tarihi : 17.01.2020
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER
  Yorum Gazetesi
Copyright © 2021   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim