Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
KMTSO Meclisi Sektörlerin Sorunlarını Konuştu

2.11.2020 - 11:30

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclisi 24. Olağan Toplantısını yaptı.Koronavirüs tedbirleri kapsamında toplantı, video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi.

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu’nun yanı sıra Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri katıldı. Toplantıda,son ekonomik gelişmeler ve ‘yeni normal’ döneme ilişkin istişarede bulunuldu. 

 

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, Meclis gündemini okuyarak oylanması gereken hususları Meclis üyelerinin onayına sundu. Daha sonra KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, son dönemde gerçekleştirilençalışmalar, COVID-19 salgınına karşı alınan önlemler ile sektörlerin talepleri ve ekonomik hayata yönelik alınan tedbirler hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz,Kahramanmaraş’ın sanayi ve ticaret hayatı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Öksüz, tekstil sektörünün yanında farklı sektörlere yönlenmeliyiz. İlimizin kalkınmasını tek sektörle sağlayamayız. İş adamlarımızın şehir dışında yaptığı yatırımlara da destek olmalıyız.” şeklinde konuştu.

 

Kahramanmaraş’ta tekstil ihtisas gümrüğü açılması konusunda İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri Birliği ile müşterek çalışmaların devam ettiğini söyleyen Öksüz, “Bu konuda Oda olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Dövizdeki aşırı yükselmeler işletmelerimizin hesaplarını altüst ediyor. Sanayicilerimizin borç yükünü artırıyor. Moralimizi yüksek tutup, ihracata dönük üretim yapmalıyız. Yatırım heyecanımızı kaybetmemeliyiz.” dedi.

 

 

KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu ise Ekim ayı faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Balcıoğlu şöyle konuştu: “Üyelerimizin bir araya geldiği ortak genişletilmiş meslek komitesi toplantıları yaptık. Bu toplantılarda sektörlerimizden gelen en önemli talepekonomide normalleşme sonrası ertelenen vergi ve SGK ödemeleri için yapılandırma yapılması idi. Bunun için gerekli girişimleri yaptık ve bu talebimiz gerçekleşti. Başka bir genel sorun ise işçilerin temaslı olarak birbirlerini yazdırmaları sonucu tüm sektörde iş gücü kaybı oluşması. Bununla ilgili gerekli çalışmaları yapıyoruz. Kovid-19’un meslek hastalığı olmadığını vurgulamaya çalışıyoruz. Kahramanmaraş’ta yatırımlar yeri olmamasından dolayı yeni yatırımlar alanlarının oluşturulmasının acil ve elzem olduğunu konuştuk, raporladık.”

 

Ticari hayatın durumu ile ilgili bilgi veren Balcıoğlu, Tekstilde ve birçok sektörde, Avrupa pazarları başta olmak üzere taleplerde daralma ve vadelerde kısalma yaşanması ekonomik canlılığın kaybolmasına yol açtı. Örgü sektörü iyi durumda ama dokuma sektörü beklenen ivmeyi yakalayamadı. Firmaların satış politikaları ve alışkanlıkları değişti. Büyük ölçekli siparişler artık yok. Perakende sektörü ciddi darbe aldı. Bu da tekstil sektörü piyasasını zorlaştırıyor. Başka bir önemli konu, gıda sektöründe yem fiyatlarının artmasına karşın süt fiyatlarının Ulusal süt Konseyi tarafından sabit tutulması en büyük şikayet konusu. İnşaat sektöründefaizlerin düşmesiyle konut stoku azaldı ancak yeni satış yok. KDV oranlarının ve tapu harçlarının yeniden düşürülmesi satışları artırabilir.Maliyetlerin düşürülmesi için demir ve çimentoda KDV indirimi yapılması talepleri gündeme geldi. Hizmetler sektöründe otomotivde hızlı yükselişin ardından fiyatların artmasıyla durgunluk başladı.Otobüslerde yüzde 50 kapasite sınırlaması maliyetleri artırdı. Fiyatların artması ile yolcuların otobüsle seyahat etmek yerine uçakla seyahat etmelerine ve sektörde iş kaybına yol açtığı yoğun olarak gündeme geliyor. İş güvenliği sektöründe KDV indirimi talebi, sigorta sektöründe ise mesafeli satış yönetmeliğinin iptal edilmesi talepleri var.”diye konuştu.

 ÖNCEKİ HABER
Fransız Mallarını Boykot Ediyoruz
SONRAKİ HABER
Sağlık Çalışmalarına Tam Destek


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : 4irJo 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 2.11.2020 -
Güncelleme Tarihi : 2.11.2020 1
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER

  Yorum Gazetesi
Copyright © 2021   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim