Isparta'da 461 yıllık Tarihi Üzüm Pazarı'nın restorasyonunda sona yaklaşıldı

Gaziantep'te silahlı saldırıda hayatını kaybeden kişinin katil zanlısı yakalandı

Malatya'daki trafik kazasında hayatını kaybeden 6 kişi toprağa verildi

Akbank’tan, "1 Milyon Kitap" projesine anlamlı destek

Adıyaman'da inşaattan düşen işçi öldü

Kayseri'de "Güven Timleri" denetimlerini sürdürüyor

Gaziantep'te cami ve sosyal tesis güneşle aydınlanacak

Kayseri'de 5 milyon makaron ele geçirildi

Hatay'da evlerinde kaçak ürünler bulunduran 2 zanlı yakalandı

Epiphaneia Antik Kenti'nde "Takvimler Mozaiği" bulundu

Uluslararası Adana Lezzet Festivali hem göze hem damağa hitap edecek

Gaziantep Gençlik Spor Voleybol takımında hedef Efeler Ligi

Adana'da motosiklet çalan 2 şüpheli tutuklandı

Folkart'tan İzmir'de 600 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı

Mersin'de 10 DEAŞ şüphelisinin yakalanmasına yönelik operasyon başlatıldı

Tarsus İdmanyurdu-Şanlıurfaspor maçı bitiminde taraftarlar arasında kavga çıktı

Alanya Caz Günleri'nde Önder Focan ve Barbaros sahne aldı

ÖMER BAYDEMİR

7.08.2018 09:54:03

GÜLERKEN ZEHİRLENMEK

Bu sabah saat 05.30  sanayi  bölgemizden geçmek durumundayım. İstihdamından dolayı onur duyduğumuz fabrikaların bacalarından sütun gibi  dumanlar  yükseliyor. Küçük sanayi aynı konumda. Bu iş yerlerinde yakıt olarak ne tüketiliyor bilmiyorum. Hava kirliliği  yönünden gerekli  ölçümler yapılıyor mu? Yükselen duman is  yavaş yavaş  Kahramanmaraş ovasının üzerine çökeliyor. Ülkemizde doğalgazın henüz yaygın olmadığı dönemlerde şehirlerde hava kirliliği had safhada. Rahmetli Ecevit de başbakan.Sorunla ilgili TBMM ‘de  görüşme var.Kürsüde Ecevit durumun vahametini anlatıyor.İstihza ve alayla  muhalefet milletvekilleri sözlü sataşmada ve gülüşmelerle Ecevit"i tiye alıyolar.Tahkir olan Ecevit"in  milletvekillerine mukabele ederek kullandığı şu cümlesini hiç unutmadım;""Gülerken bile zehirleniyorsunuz..""Oyıllrdan bu yana hayli zaman geçti, maalesef hala aynı  noktadayız. Onurduduğumuz bu yatırımlarda yakıt olarak ne tüketiliyor biliyur muyuz? Gerekli denetimler yapılıyor mu? Kentimize doğal gazın gelmesinden bu yana hayli zaman geçti.Gerekli dönüşümler neden yapılmadı? Kahramanmaraş ve ovasına  çöken bu  zehirli gazın ve kirlilğin önü ne zaman alınacak.Fabrikalarımız Silopi"nin asfalt  tozunu yakmak zorunda mıdırlar? Maliyeti  düşürmek için  bu yanlış uygulamaya devam etmek  zorunda mıyız?

        Sene 1989  Karboy boya fabrikasında yönetici konumundayım.Karboy"dan   başka boya fabrikası yok. O günün koşularında en temiz yakıt olan,gene fosil yakıt, brolürlerde beş numara foiloil  yakıyoruz.Bir ilk olarak okul mesabesindeki Karbay"dan bu yana onlarca boya fabrikası  oldu.Emsal fabrikalar ve ısı endeksli fabrikalar hep  asfaltit yakıyor.O yıl Bursa Ticaret ve Sanayi Odasından bir heyet,örnek ilk tesis olması  adınaKarboy"a  inceleme  gezisine geldiler. Heyete ben mihmandarlık yaptım.Kahramanmaraş gibi taşradaki bir ilde böyle bir tesisi kurmaktan dolayı bizleri kutladılar.Gezinin sonunda atık suyumuzu nereye  deşarz ettiğimizi sordular.Ben de safiyaneErkenez Çayı"na dedim.İlgili bana; ‘"Şimdilik sizin  çevre  kirliliği diye bir sorununuz yok.Sizdede emsal fabrikaların çoğaldığı gün  kirlilikten başınızı alamıyacaksınız. Aynı hatayı biz Bursa"da yaşadık.Tüm atıklarımızı Nülifer çayına boşalttık.Önce biz onun üstüne kustuk.Şimdi de o gerisin geriye bizim üstümüze kusuyor.Yol yakınken gerekli önlemlerinizi alın."" Diye uyarıda bulundu.Neolçüde önlemler aldığımızı kamu oyununun vicdanına sormak lazım.Ara sıra kale alınmayan yerel basında Aksu Çayıyla ilgili yazılar çıkıyor ama kimin umurunda.

Yine o yıllarda  Çorlu ve Çekezköy"de bazı testil boya fabrikalarını  görme şansım oldu.Tüm fabrikaların kazan dairelerine doğal gaz  kullanılıyor.Kazan daireleri sanki idari hizmetlerin sürdürüldüğü bürolar gibi tertemiz. Fabrikaların atık sularını hem biyolojik hem kimyasal arıtmaları tam kapasite çalışıyor.

Geleceğimiz için önem arz eden bu kirlilik ve duman  rahmet isteyen Ecevit"i bize  hatırlattı.Ona da Allah rahmetiyle muamele etsin.