Köle Değil İradeli İnsan Yetiştirmek

Köle Değil İradeli İnsan Yetiştirmek

Dinde, inanmaya zorlama yoktur, bunu bilmeyen kimse de nerede ki yoktur, işin tâ ilk başında ve en önemli yerinde hür irade vardır ve hür iradeye Allah önem vermektedir. Bir iş ve uygulamada Allah'ın önüne geçmek de din anlayışında yoktur. Belki de çok uzun bir zamandan beri, bu anlayışın dışına çıkılarak, kişilere bilgilendirme ve değerlendirebilme yeteneği kazandırma eğitimi verilmesi yerine, kontrol etme ve sıkı takip yöntemi uygulanmıştır. Etkin güçlerin, kişileri, özellikle de genç kuşağı, kendi görüşleri ekseninde tutma uygulamaları bugünkü insan profolini doğurmuştur, gözlemlerimize göre; bu yöntemle toplulukları belirli bir çizgide tutmaya çalışılanların kontrolünden veya mevcut uygulamanın getirdiği kapalı baskıdan kurtulanlar, istenilmeyen mecraya kaçmaktadırlar. Bilinmeli diri ki, arkadan böyle bir topluluk gelmektedir, bunu da adına ne denilirse denilsin mevcut topluluklar ve sistemin bizzat kendisi doğurmuş olacaktır. Görünen bu durum, sistemin ve bazı topluluk anlayışının ürünüdür. Görmeyenlerin görmesi gerekir ki, adına uyumlu topluluk mu denilir, itaatkâr topluluk mu denilir, yönetilebilen topluluk mu denilir, ne denilirse denilsin, düşünmeyen, istediğini yapma heveslisi, tıpkı çığ gibi yuvarlandıkça büyüyen bir topluluk koşar adım gelmektedir! 
 

Ben, camilerde görülen, kariyer edinen sayısı mahdut gençlere bakarak; "Çok iyi bir toplum yetişiyor" diyenlerden değilim!
 

Etkin şahıslar bunları görmek ve gerekli çalışmalar yapmak, yaptırmak zorundadırlar. İlim ve İrfan sahibi, basiretli, muhakeme gücüne sahip insanlar yetiştirmek yerine, biraz kibar ve efendice deyişle uyumlu bir nesil yetiştirmek için uğraş verenler aslında kendilerine bağlı, daha net bir ifadeyle gizliden köle yetiştirmek isteyenler, büyük bir hata işlemektedirler.
 

Benim ve benim gibilerin gücü ancak buraya yani yazarak durum tahlili yapmaya kadardır. Zaten etkin mevkiler boşaltılmamak üzere doldurulmuştur ve anlattıklarım da bunların ürünüdür.
 

Allah korusun, bir toplumu batırmaya uyuşturucu bağımlılığı ve fuhşiyat yeterlidir, arkamızda ve önümüzde böyle büyük bir tehlike çığ gibi büyümektedir.
 


M. Nedim Tepebaşı

4.04.2024 22:53:00


Arzu Kurt ve Cuma Sarıtaş’ın Hayalleri Gerçek Oldu

Milli Heyecan Onikişubat ve Dulkadiroğlu’nda Dev Ekranlardan Takip Edilecek

KSÜ’de Ceviz Islahı Çalışmaları Kapsamında Yeni Bir Bitkisel Gen Kaynağı Geliştirildi

Dulkadiroğlu Gençlik Merkezi’nde Yaz Kuran Kursu Faaliyete Başladı

Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü’nden Huzur uygulaması

Başkan Görgel: “Büyükşehir Olarak Kurban Bayramı’na Hazırız”

Muhammed Aydoğar’a Kahramanmaraş’ta tam yetki!

Kahramanmaraş’ta Uzay ve Havacılık Çağı Başlıyor

Başkan Toptaş; Onikişubat’ımızın yollarını daha konforlu hale getireceğiz

Türkiye Kamu Sen Kahramanmaraş İl Temsilciliği’nden Basın Açıklaması

Kahramanmaraş’ın İlk Hibrit Otobüsleri Yollarda

Başkan Akpınar, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Enerji de Kadının Ayak Sesleri

Hemşehrimiz Işıksalan “ULUSAL TV”de

Cüce ,” Kahramanmaraş’ın ve ilçemizin artık kaybedecek bir dakikası bile yok.”

Görgel: “Ziyaretler Salı ve Cumartesi Günleri Randevusuz Yapılacak"

Başkan Akpınar, Mahalle zi̇yaretleri yaparak vatandaşlarla hasbi̇hal etti