Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAMKSÜ Üniversitesinde Adını Gururla Taşıdığı Milli Mücadele Kahramanı Sütçü İmam`ı Dualarla Andı

27.11.2021 - 11:18

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), adını gururla taşıdığı istiklale giden sürecin fitilini ateşleyen Milli Mücadele Kahramanı Sütçü İmam’ı, vefatının 99. yılında Çınarlı (Bektutiye) Cami bahçesinde yer alan kabri başında andı.

Cuma namazı öncesinde Sütçü İmam ve milli mücadele kahramanlarının ruhu için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua gerçekleştirildi.

Cuma namazının ardından Sütçü İmam’ın kabri başında gerçekleştirilen anma programına Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, KSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Zekeriya Pak, Prof. Dr. Kadir Saltalı ve Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kahveci, Sütçü İmam’ın torunu Dr. Alaaddin Türkkorur, KSÜ personel ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Anma programında konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör Kahramanmaraş’ın Milli Mücadelede öncü bir şehir olduğunu vurgulayarak, “Kahramanmaraş’ın kurtuluşu Anadolu’nun birçok şehrine topyekûn bir kurtuluş ya da çok büyük bir ümit olmuştur, cesaret vermiştir. Bizim kurtuluş mücadelemizin çok önemli kahramanları vardır, sembol kahramanları vardır. Bunlardan biride ecdadımız Sütçü İmam’dır. Ama İstiklal Madalyamızın veriliş ruhuna baktığımızda bu toplum, bu şehir topyekûn bir kahramandır.” dedi

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise konuşmasına adını iftiharla taşıdığımız Sütçü İmam’ın şahsında Milli Mücadele şehit ve gazilerini rahmet ve şükranla anarak başladı.

KSܒde geleceğin öğretmenlerini, hekimlerini, mühendislerini nitelikli meslek elemanları olarak hayata hazırladıklarını belirten Rektör Can, “Aynı zamanda üniversitemizin adını gururla taşıdığı Sütçü İmam’ın ve Milli Mücadelemizin kahramanlarının taşıdığı vatan sevgisini, istiklal ve istikbal mücadelesi ruhunu gelecek nesillerimize aktarmak, bu ruh ve heyecanı diri tutmak için çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.

“Maraş, özgülük ve iradesine gem vurmaya kalkışanlara karşı kahramanca duruşuyla Kahramanmaraş olmuştur.” diyen Rektör Can,  bu toprakların vatan olması için fedayı can eyleyen şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarak konuşmasını tamamladı.

Sütçü İmam’ın torunu Dr. Alaaddin Türkkorur da bir konuşma yaparak anma programını düzenleyen başta Rektör Prof. Dr. Niyazi Can olmak üzere KSÜ ailesine teşekkürlerini sundu.

“Sütçü İmam yalnızca bizim değil, bütün Kahramanmaraş’ın ve Türkiye’nin dedesidir.” diyen Dr. Alaaddin Türkkorur, Sütçü İmam’ın yalnızca iki Fransız askerine değil, işgalci ve sömürgeci zihniyete de kurşun sıktığını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilirken, program yapılan dua ve ikramların ardından son buldu.ÖNCEKİ HABER
Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü`nden Akaryakıt İstasyonlarına Denetleme Yapıldı
SONRAKİ HABER
KSÜKAM Tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü Kapsamında `Dijital Şiddet` Konulu Çevrim İçi Panel Gerçekleştirildi


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : 1CZTR 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 27.11.2021
Güncelleme Tarihi : 27.11.2021
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER


  Yorum Gazetesi
Copyright © 2022   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim