Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
M. KEMAL ATİK
- -
16.5.2018 - 9:24

Ramazan Ayını Mübarek Kılan Nedir?

Ramazan ayını mübarek kılan, Kur’an-ı Kerim’in yani ilahi vahyin insanla bütünleşmesinin bu ayda gerçekleşmiş olmasıdır. İlahi vahye ad olan Kur’an’ın Kerim Hz. Peygambere ondan da tüm insanlığa bu ayda armağan edilmiştir. Amacı ise: İnsanlığı bilim, marifet ve medeniyet yolunda başarıya giden yollardaki engelleri hatırlatmak; adaleti, istikrarı, gönül rahatlığını, aç iken tok olmayı, korkudan emin olmayı, meskenet ve zillet içinde yaşamamayı, dalaletten hidayete ermeyi, ayrılıktan sonra birliği, birlik haline gelmeyi, düşmanlık ve nefretten uzak olmayı, kardeşlik bağlarını kurmayı, yağmalamamayı, adam öldürmemeyi, tefeciliğe düşmemeyi, adaleti, dürüstlüğü, özgürlüğü, insanlar arasında hâkim kılmak gibi üstün değerleri ortaya koymaktadır. Bu değerlerin başında:  Nefsimiz için razı olduğumuz haramları bırakmayı, gafletten uyanmayı, batıl itikatlara yönelmemeyi, aklı ve bilimi yaşamımıza hâkim kılmayı, ölümü hatırlamayı, övünmemeyi, kibri bırakmayı, varacağımız yerin Yüce Yaratıcının huzuru olduğunu bilmeyi, ne ekersek onu biçeceğimizi, ne yaparsak onu bulacağımızı, tembel olmamayı, çalışmayı, öfkemize sahip olmayı, başkasının ayıbını gizlemeyi, insanlara ikiyüzlü görünmemeyi, insanlar arasında ikiyüzlü davranmamayı, yetimin malını yememeyi, insanların canına, malına, namusuna dokunmamayı, kimsesizleri kollamayı, kanaatkâr olmayı, haksızlık karşısında susmamayı, şefkati, merhameti ve sevgiyi yaşamımızda hâkim kılmak vardır. Seyyid Burhaneddin Hazretleri Allah’a doğru olan yolculuğun gerçekleşmesi için insanın yapması gerekenleri de şöyle açıkladı:


“Bütün felaketlerin kaynağı nefistir, egodur. O yok olmadıkça kendini beladan kurtaramazsın. O nedenle nefsini muratsızlık mezarına göm de hoş ol, rahata kavuş. Kanaat bir bağdır, hırs ayağını onunla bağla. Şu beden mezara girmeden nefsin şerrinden emin olamazsın.”


 Bu değerler tüm insanlığı aydınlığa çıkaracak olan değerlerdir. Hakikat mertebesine ulaşabilmenin, yetkin insan olabilmenin şartıdır bu değerler. Hiç kuşkusuzu bu değerlere sahip olan insan ilahi güçten payını alacak, Yaratanla bütünleşecek ve İlahi huzura ancak bu değerlerle vasıl olacaktır.


İşte Ramazan ayı Milletimizin gönlünde ilahi ve insani değerlerin harmanlandığı, fazilet ve asaletle yaşama mutluluğunun öğretildiği bir ay olarak kabul edilmektedir. Onun için bir Müslüman Ramazan ayı vesilesiyle nefis terbiyesi doğrultusunda yürüyerek kendisini tanıması ve kendi zihninin ürünü olan yaptıklarından sorumlu olduğunu bilmesi gerekir. Nefsimizde iz bırakan “ bencil” duygularımızın kara lekeler halinde çoğala çoğa sonuçta temiz fıtratımızı kirletmeden ve bozmadan tabir caiz ise her yıl imdada yetişen ve ruh dünyamızı aydınlatan mübarek Ramazan ayı, günah kirinden temizlenmemizi, arınmamızı, bizim dışımızdakilerle ünsiyet kurarak bütün canlılarla birlikte yaşamı ve paylaşmayı öğrenmemizi telkin eder. Bir yıl süren zaman içinde biriktirdiğimiz tortulardan bizleri arındırarak yüce değerlere ulaşmamıza, ilahi ve insani değerleri imanda, aksiyonda, canda, tende ve zihinde yaşatarak birliğe, yetkinliğe ve erdemliğe yükselmemize vesile olur.

Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
İbadet Kulun Zihnen Ve Bedenen Münasebete Geçmesidir
SONRAKİ YAZI
Ramazanda Yeniden DirilmekDİĞER YAZILARI
  
   
1.İçinde Kopan Fırtınaların Çığlığını Aksettiren Ozan: AşıkSey...Devamı
1.8.2018 21 tarihli yazısı.
2.Âşık Seyarani’ni Dünyaya Teşrifi...Devamı
26.7.2018 2 tarihli yazısı.
3.Kumpasçı Dindarlar ...Devamı
19.7.2018 1 tarihli yazısı.
4.Üreten Toplum Dünya İle Yarışır...Devamı
12.7.2018 1 tarihli yazısı.
5.Paylaştıkça Yaratanla Bütünleşiriz...Devamı
8.6.2018 08 tarihli yazısı.
6.İbadet Kulun Zihnen Ve Bedenen Münasebete Geçmesidir...Devamı
1.6.2018 16 tarihli yazısı.
7.Ramazan Ayını Mübarek Kılan Nedir?...Devamı
16.5.2018 0 tarihli yazısı.
8.Ramazanda Yeniden Dirilmek...Devamı
15.5.2018 1 tarihli yazısı.
9.İlâhi Bir Ses Doğada Yansıyor...Devamı
4.5.2018 14 tarihli yazısı.
10.Dinin Özü...Devamı
20.4.2018 2 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : bKBK0 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 16.5.2018 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim