Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM

ÖMER BAYDEMİR
- -
27.12.2017 - 20:17

Sanat ve Tarih

Bir  ülkenin tapu senedinin  üzerindeki mühür, o millete ait  anıtsal ederlerdir. O eserlerde,o milletin tarihi, kültürü nefes alır verir. Böylece o millet nerden geldiği  aidiyetinin  bilincine varır. Vereceğim örneği  imresemek ,  gıpta etmek adına vermiyorum.Dikkatimi çeken örnek; 1513-1515 yıllarında  Michelelangolo’nun yaptığı,  500 yıldır Roma’da  Sen  Pietru in Vincoli  kilisesindeki Musa  heykelidir.Bütün semavi  dinlerdeki  inançla ilgili mesaj içermektedir.Heykeldeki mesaj; Cenab-ı Allah’tan  aldığı On Emir’le Tur Daği’ından  inen Hz.Musa  ,daha önce Allah’ın vahdaniyetine  iman eden  kavminin kendi yaptıkları altından bir buzağı heykeline taptıklarını  görünce dehşete kapılır. Sanat  eleştirmenlerinin  değerlendirmesine göre; bakışlarındaki öfke, sakalındaki buklelerdeki kıvrımlar, vücut kaslarındaki kasılmalar sanki canlı ,kanlı Musayı göstermektedir. Bütün dünyanın  hayran  kaldığı bu eser, Roma’nın ve  Katolik dünyasının  tescilinin  bir simgesidir.


     Biz bu konuda maalesef  ihmalkarız. Gelecek kuşaklara mesaj içeren birçok  anıtsal  tarihi, mitolojik değerlerimiz var. Hep kıyıda , köşede kalmada. Söz gelimi İstanbul’da  Beşiktaş’ta parkın içindeki  Barbaros Anıtı’nı kaç kişi bilip de ziyaret etmiştir. Anıtta Barbaros’un leventleriyle Akdeniz’den zaferle dönüşü  bir kalyonun üzerinde  canlandırılmış. Anıtta  Ayrıca Yahya Kemal’in  Süleymaniye’de Bayram Sabahı adlı manzumesinden  mısralar kazınmış.


     Örnekler verdiğim bu tür değerlendirmeyi şehrimiz Kahramanmaraş için de  değerlendire biliriz. Proje ve düşünce kime aitse gönülden alkışladığım Ulu Cami önündeki Bayrak Olayı’nıcanlandıran  anıt  ne büyük anlam taşıyordu.Bir tarihi olayı inanç çerçevesinde anlatmak ancak bu kadar güzel ifade edile bilinirdi. Muhtelif zamanlarda   torunlarımı yanıma alarak anıtın yanı başına giderek, Rıdvan Hoca’yı ve Bayrak  olayını onlara teferruatıyla anlattım. Onların minik beyinlerine yüce dinimizi emri gereği tutsak milletlerin Cuma namazı  kılmalarının  Cenab-ı Allah  tarafından yasaklandığını anlattım.Türk Milleti’nin  tutsak yaşamaktansa  ölmeyi  tercih ettiklerini anlatmaya  bundan daha güzel bir örnek mi olur? Bu eylem  öyle bir eylem ki  daha dünyada bir benzeri  yok


     Kahramanmaraş Fransızlar tarafından işgal edilmiş, yerli iş birlikçileri Ermenilerin taşkınlıkları had safhada…Şanlı bayrağımız kale burcundan indirilmiş, yerine Fransız bayrağı çekilmiş. Kahramanmaraş kan ağlıyor, doğduğundan beri istiklale aşık olan bu milletin, üzüntüden kimsenin ağzını bıçak açmıyor.İşte bu duygular içindeyken mübarek Rıdvan  hoca ,  mü’minin bayramı kabul edilen o Cuma günü Cuma  namazı için  Ulu Cami’yi hınca hınç dolduran  cemaata hutbe için çıktığı mimberden:’’ Hürriyeti olmayan bir millete Cuma namazı kılmak caiz değildir’’.Kur’ani hükmü irad ediyor. Galeyana gelen cemaat sancağı kaptığı gibi Allah, Allah naralarıyla kaleye hücum edip  aziz bayrağımızı göndere çekiyor.


     Özetlemeye çalıştığım olayı gerek yazılı ,gerekse sözlü anlatsak ne kadar  etkili olur?  Doğal olarak unutulur gider.Ama  bu anıt görsel olarak her şeyi anlatıyordu. Görsel olarak 12 Şubat Bayramlarında


resmi geçitlerde canlandırılan Bayarak Olayı’nın ne denli etki yarattığı ortada.Ulu Cami’nin yanı başındaki anıtı hangi zihniyet yok etti, yazıklar olsun.Sanki o bağnazın zihninde Kahramanmaraşlı  Rasulluh’tan (S.A)  önceki  Cahiliye Devri’deyaşıyan  puta tapan insanlar.Hz.ibrahim gibi bu putlar kırılmalı.Bu arada insanı üzen, bu olumsuz davranışa  kimsenin tepki vermemesi. Birileri çıkıp da  aynı siyasi  kojöktöre bağlı  bir önceki  belediye bu anıtı mahsurluydu da niye dikti? Bir sonraki de niye kaldırdı.Buna birilerinin açıklık  getirmesi gerekmez mi? İnsanın aklına icrada  bu siyasi  iradenin üstünde, bir başka iradenin  yaptırım gücü olduğuna geliyor.

  Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
Kahramanmaraş’ta Özel Okul Furyesi
SONRAKİ YAZI
ACI FİRENDİĞER YAZILARI
  
   
1.Fakılar- Göllü Yolunun Perişanlığı...Devamı
20.6.2018 1 tarihli yazısı.
2.İCAZETLİ ADAYLIK...Devamı
9.5.2018 15 tarihli yazısı.
3.KAHRAMANMARAŞ’TA DEMOKRASİ ŞÖLENİ...Devamı
18.4.2018 0 tarihli yazısı.
4.Kahramanmaraş’ta Özel Okul Furyesi...Devamı
3.4.2018 11 tarihli yazısı.
5.Sanat ve Tarih...Devamı
27.12.2017 tarihli yazısı.
6.ACI FİREN...Devamı
17.11.2017 tarihli yazısı.
7.Mehmet Fatih Erkoç ve Ferhat...Devamı
31.10.2017 tarihli yazısı.
8.Sahipsizlik ve Keyfi Uygulama...Devamı
25.10.2017 tarihli yazısı.
9.TEKKE VE ZAVİYELER...Devamı
20.9.2017 2 tarihli yazısı.
10.KADINA ŞİDDET...Devamı
14.8.2017 1 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : lJ4iA 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 27.12.2017
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim