Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM

Takım Tezgahları Sektörü Yatırım Teşvik Uygulamalarında İyileştirmeler Bekliyor

29.4.2021 - 12:8

Sanayide ana imalat malı olarak kullanılan takım tezgahları, ihracat faaliyetlerine katma değer yaratan bir yatırım aracı olarak ön plana çıkıyor. Orta, yüksek ve ileri teknoloji içeren takım tezgahlarına yönelik yatırımların ve sunulacak teşviklerin,ülke ekonomisine katkı sağlaması açından stratejik bir önemi bulunuyor. Konuyla ilgili açıklamalar yapan TİAD Başkanı Fatih Varlık, yatırım teşvik uygulamaları alanında ithal makine finansmanını kapsam dışı bırakmanın, tüm imalat sanayi sektörlerine haksızlık olacağını vurguladı. Varlık, yatırım teşvik uygulamalarında iyileştirmeler yapılması gerektiğini belirterek bu sayede yerli makine kullanımının daha cazip hale geleceğini söyledi.

Hareketli aksamı olan her ürün küresel çapta makine olarak adlandırılıyor. “Makineleri yapan makineler” olarak tanımlanan takım tezgahları ise imalat sanayisinin olmazsa olmaz ürünleri arasında yer alıyor. Takım tezgahlarının her ne kadar makine sınıfında yer alsa da ayrı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, takım tezgahları özelinde dünyada sanayisi gelişmiş ülkelere bakıldığında kullanımın ve ülke için yarattığı değerin ön plana çıktığını kaydetti. Varlık, “Takım tezgahları basit bir makine gibi tüketim aracı değil, ihracat için katma değer yaratan ‘yatırım’ aracıdır. Türkiye’de üretilen takım tezgahlarının yüzde 75’i ihraç ediliyor. Üretim kabiliyetine sahip olduğumuz makineler ile ana imalat sanayimizin ihtiyacı olan makine türlerine baktığımızda da ortada bir tezatlık olduğu net şekilde görülebiliyor. Türkiye, sac işleme ve şekillendirme makinelerini üretebiliyor ve bu üretimimiz tamamen ihracat odaklı” dedi.

 

“Takım tezgahları, imalat sanayisi için nitelikli katma değer yaratıyor”

 

Takım tezgahı kullanarak üretim ve ihracat yapan; ülke ekonomisinin lokomotifi konumundaki otomotiv, havacılık, savunma, medikal, demiryolu, gemi inşa, optik cihaz üretimi sektörlerinde gerekenyüksek teknolojili talaşlı imalat makinelerini ihtiyaç duyulan nitelikte ve adette üretemediğimizi dile getiren Fatih Varlık, söz konusu sektörlerin yılda 60 milyar dolarlık ihracat yaptığının altını çizdi. Takım tezgahlarının 2020 yılında en fazla savunma sanayisine kurulduğunun bilgisini veren Varlık, şöyle devam etti:“Yatırım amaçlı olarak toplamda yaklaşık 500 milyon dolar dış ticaret açığı yaratantakım tezgahlarının, bu sektörlerin yaptığı ihracata direkt katkısı ise 20 milyar dolar. Takım tezgahları, imalat sanayimiz için 1 birim yatırımla 40 birim nitelikli katma değer yaratıyor.”

 

“Takım tezgahları kullanımı ve teşviki desteklenmeli”

 

Yatırım teşvik uygulamaları kapsamında ithal makine finansmanını kapsam dışı bırakmanın, tüm imalat sanayi sektörlerine haksızlık yapmak anlamına geldiğini vurgulayan Fatih Varlık, sektörün ihtiyacı olan yatırım teşviki konusunda ise şunları söyledi: “Takım tezgahlarına yapılan yatırım, imal edebildiğimiz ürün çeşitliliğini, kapasite kullanımımızı ve verimliliğimizi artırmak demektir. Dolayısıyla yatırım teşvik uygulamalarında iyileştirmeler yapılmalıdır. Türkiye’nin ihracatında kilogram değeri genel ortalamada 1,04 ABD Doları. Kamunun destek ve teşvik mekanizmaları sayesinde, takım tezgahları kullanılarak katma değerli üretim yapan savunma sanayi ürünlerinin ihracattaki kilogram değeri 51,2ABD Doları’na ulaştı. Benzer şekilde, Pandemi’nin de etkisiyle günümüz ihtiyaçlarına hızla cevap veren medikal sektörünün de kilogram başı ihracat değeri 20 ABD Doları oldu. Tüm imalat sektörlerinde katma değerli üretimle bu seviyeleregelmek için takım tezgahları kullanımı ve teşviki desteklenmelidir. Böylece yerli makine üretim kapasitemiz de artacak ve yerli makine kullanımı cazip hale gelecektir.”ÖNCEKİ HABER
Başkan Okay Hacıeyüplü Sosyal Tesisini İnceledi
SONRAKİ HABER
Başkan Mahçiçek, Vatandaşların Oylarıyla EXPO 2023 Sembol Çiçeğini Belirliyor


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : CJLUt 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 29.4.2021 -
Güncelleme Tarihi : 29.04.2021
Sitene Ekle :İLGİLİ HABERLER
  Yorum Gazetesi
Copyright © 2021   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim