Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM

ÖMER BAYDEMİR
- -
20.9.2017 - 20:37

TEKKE VE ZAVİYELER

     Anadolu’nun  yurt, vatan olmasında tarihi süreç içerisinde;  tarikatların, tekkelerin ve zaviyelerin hizmetlerini kimse inkar edemez.AhmetYesevi Hazretlerinden, Hacı Bektaş-i Veli’den, Hacı Bayram Veli Hazretleri’inden, Emir Sultan’dan,  Şeyh Edebali’den ,Tabduk Emre ve Mevlana Celaleddin-i Rumi’den alınan manevi fevz ,bu toprakları bize vatan yapmıştır.Devrişanların, abdalların, müridanın; başı kabak, yalın ayak, yalın kılıç İlay-ı  Kelimetullah için  Mavera’ün Nehir’ den Viyana’ya kadar verdikleri mücadele  alınan  manevi işaretle  dalga, dalga yayılmıştır.


     Bu tarihi  sürecin sonunda, bilemem, Cenab-ı Allah  nezdinde görevleri bittiğinden midir nedir,  etkinliklerini giderek kaybetmişlerdir. Giderek yozlaşmaya bozuşmaya uğramışlardır. Bunun en güzel örneğini Yakup Kadri Kraosmanoğlu’nun  Nur  Baba  adlı romanında görüyoruz. Fevz ve irşat kaynağı olan tekkeler ve zaviyeler işsizlerin, miskinlerin, tufeylilerin mekanları olmuş.. En olumsuz filler işlenir hale gelmiş.. Esrarkeşlerin, alkoliklerin, eşcinsellerin kol gezdiği yerler haline gelmiş.


   Bu mekanlardan biri de  Kahramanmaraş’ta  Kapalı Çarşı’ya girerken  ,geçmişteSaatçılar Garajı denilen mekandaki   Mevlevi Tekkesi…Benim yaşım yetmişi devirdi. Oranın garaj olarak çalıştığı günleri hatırlarım. Donanım olarak tekke olma  özelliği hiç taşımaz. Kapalı çarşıda köşker olan babamın dükkanına giderken  yol güzergahımdaki  bu yerde bir mezar kalıntısından başka bir şey yoktu. O günün insanlarından orayı önemseyen  kişiye tanık olmadım. Orayla ilgili bilgileri 1967 yılında  84 yaşında vefat eden  Şeyhoğlu,jandarma çavuşu dedem Benli Ökkeş çavuştan dinledim. Rahmetli dedem Hicaz’da askerliğini yapmış, Halep’te jandarma okulunda  okumuş  Kurtuluş Savaşı gazisi  deneyimli bir zattı. Bana burayla  ilgili şunları anlattı.’’Burası kendine Mevlevi süsü veren;miskinlerin,esrarkeşlerin, eşcinsellerin yuvalandığı bir yerdi.Gündüzleridevriş giysileriyle  çarşıya çıkar dilenirler, akşamları da mekanlarında demlenirlerdi. Bu olumsuzluklarına rağmen esnaf dini yönleri olduğu için bunlara ses çıkarmazdı.Nihayet bir kısım esnafın bu halleri canına tak edince;ilim irfan sahibi Kanadıkırık Hoca Efendiye giderek Mevlevilerin merkezi Konya’ya bir mektup yazarak durumu bildirmelerini rica ederler.Hoca Efendi gelen ricacılara;’’Ahmaklık etmeyin, bunların bu kötü hallerini biliyor itibar etmiyorsunuz.Bu gider, sinsi birisi gelip de sizi peşine takıp mana mana oynatırsa daha mı iyi olur? ‘’ diyerek ricacıları  geri çevirir.


    İşte15  temmuzda ;hizmetti, vakıftı,cemaattı, şeyhti, müritti  diyerek iş birlikçileriyle birlikte memleketimizi  ne hale getirmek isteyenleri gördük. Eğer Allah bunların  oyunlarını bozmasaydı  kim bilir  ne badirelere sürüklenecektik?Bu tür yapılaşmaların  arkasında mutlaka  İslam ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti düşmanları emperyal güçler yatmaktadır.Bizim  kuşağın  tanıma fırsatı  şerefine nail olduğu  Hafız Ali Efendi’yi  Ulu Cami’de  vaizlerini  dinleyerek büyüdük. Onun seçilmiş sözlerinden toplumumuzu uyarıcı şu sözü kulaklarımızda küpe…’’Bu devirde, bu zamanda ne şeyh ne de mürit olur.’’ Hoca Efendi 1967 de vefaat ettiğine göre, O,mübarek zat o günü ne denli dejenere olarak görmüş ki bu sözü söylemiş.Ondan bu güne dejenerasyonu düşünürsek vay bizim halimize…


      Özellikle paralelciFetocuların bu  istismar alanını boşaltmaları, diğer faydacı,fırsatçı  istismarcılara  meydan  vermiştir.Her platformda  cemaat türü yapılaşmalar boy göstermeye başladı. Bizim bu halkımız  nedense musibetlerden ders çıkarmayı bilmiyor.Tekkeinşaaedenler,vakıf adı altında yapılaşarak  milleti başına toplayan  uyanıklar neyin nesi?

Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
Sahipsizlik ve Keyfi Uygulama
SONRAKİ YAZI
KADINA ŞİDDETDİĞER YAZILARI
  
   
1.Fakılar- Göllü Yolunun Perişanlığı...Devamı
20.6.2018 1 tarihli yazısı.
2.İCAZETLİ ADAYLIK...Devamı
9.5.2018 15 tarihli yazısı.
3.KAHRAMANMARAŞ’TA DEMOKRASİ ŞÖLENİ...Devamı
18.4.2018 0 tarihli yazısı.
4.Kahramanmaraş’ta Özel Okul Furyesi...Devamı
3.4.2018 11 tarihli yazısı.
5.Sanat ve Tarih...Devamı
27.12.2017 tarihli yazısı.
6.ACI FİREN...Devamı
17.11.2017 tarihli yazısı.
7.Mehmet Fatih Erkoç ve Ferhat...Devamı
31.10.2017 tarihli yazısı.
8.Sahipsizlik ve Keyfi Uygulama...Devamı
25.10.2017 tarihli yazısı.
9.TEKKE VE ZAVİYELER...Devamı
20.9.2017 2 tarihli yazısı.
10.KADINA ŞİDDET...Devamı
14.8.2017 1 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : Fek6d 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 20.9.2017 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim