Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
Tıramp değil Çramp!

10.7.2020 - 10:41

İngilizce dil gelişimine yönelik geliştirilen mobil uygulama Donut Language Game,1 yıl boyunca 3 bin öğrencinin dil öğrenme stillerini ve ihtiyaçlarını inceledi. Öğrencilerin tipik olarak yaptıklarıgramer hataları ve en çok yanlıştelaffuz ettikleri kelimelersaptandı. Araştırmadan çıkan en çarpıcı sonuç, Donald Trump ve ElonMusk isimlerinin en sık yanlış telaffuz edilenler arasında yer alması oldu. En doğru bilinen yanlış ise; “how areyou” sorusuna “thanks” cevabının verilmesi.

Türklerin dil öğrenme becerisine göre özel hazırlanmış bir mobil uygulama olan Donut, sahip olduğu yapay zekanın geliştirilmesi adına 1 yıl süreyle binlerce öğrencinin üzerinde test edildi. Uygulamanın Ar-Ge aşamasında yapılan araştırmada İngilizce öğrenmek isteyen 3 bin kişiyle yapılan detaylı çalışma Türklerin dil öğrenme becerisine ilişkin önemli ipuçları veriyor. ODTܒnün kurumsal partner olarak destek verdiği projede, Türklerin İngilizce öğrenme esnasında sıklıkla yaptıkları hatalar, en zorlandıkları alanlar, telaffuz ve gramerde güçlük yaşadıkları belli başlı konular ve nedenleri irdelendi.

“İngilizler de çok fazla hata yapıyor”

Donut Language Game kurucularından,ODTÜ Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu Modern Diller Bölümü Öğretim Görevlisi JasonSteinberg;Türkler’in İngilizce öğrenmede yaşadıkları en büyük sorunun Türkçe düşünüp, İngilizce’ye çevirmeye çalışmak olduğunu belirterek; “Türkçe düşünülerek yapılan gramer hataları oldukça fazla karşılaşılan bir durum.İngilizce dil yapısı Türkçe dil yapısına göre çok farklı. Bu farklılık hata yapmayı kolaylaştırıyor. İngilizce öğrenen çoğu kişi, kullandığı dili mükemmel hale getirmeyi saplantı haline getirir.Ancak unutulmamalı ki, ana dili İngilizce olan kişiler de zaman zaman bu hataları yapabiliyor. Bu durum,yeni bir dil öğrenmek isteyenleri rahatlatıyor. Önemli olan çok fazla tekrar yapmak” diyor.

Yanlış telaffuz ettiklerimiz arasında ElonMusk ve Donald Trump da var!

İngilizce’de yanlış telaffuz ettiğimiz birçok kelime var. Bunun en büyük sebebi, birden fazla sessiz harfin yanyana gelişi.Yapılan araştırmaya göre en çok yanlış telaffuz edilen kelimeler;equipment, congratulations, law, blue,focus, ElonMusk ve Trump oldu. Türkler ElonMusk’ı‘’AllenMusk’’ olarak telaffuz ediyor. Doğrusu “iylan mask”. Trump’ı ise ‘’Tıramp’’ olarak telaffuz ediyoruz ancak doğrusu “Çramp”.

Doğru olduğunu bildiğimiz aslında yanlış öğrendiğimiz ilginç bir hata da “how areyou” sorusuna “thanks” cevabı verilmesi. Doğrusu ise;“prettygood” veya “alright” cevaplarından birininkullanılması.

Kitap gibi konuşamayız…

“Kelimeleri tek tek ezberlediğimiz için yanlış yerlerde kullanıyoruz. Oysaki kelimeleri öbekler halinde öğrenmek gerekiyor. Başka bir konu “article” yani tanım edatı. (Tanım edatı veya artikel; bir isimle beraber kullanılan kelime olup o isme nasıl değinildiğini belirtir. O kelimenin belirli veya belirsiz, bilinir veya bilinmez olduğuna dair bilgi verir.) Türkçe’dearticleolmadığı için İngilizce’dekullanırken sıklıkla hata yapıyoruz. Zaman çekimlerini atlıyoruz. Okullarda çoğunlukla okuyarak, yazarak ve kelime ezberleyerek öğrendiğimiz için konuşma esnasında ciddi zorluk yaşıyoruz. Kitap diliyle konuşmaya çalışıyoruz. Oysa bu uğraş boşuna.”

 

Yanlışlarınızı öğrenerek başlayın…

JasonSteinberg yıllardır elde ettiği tecrübeyle İngilizce öğrenmek adına yapılabilecek en doğru şeyin sık tekrar olduğunun altını çiziyor ve ekliyor: “Ana dili dışında bir dili öğrenmek herkes için, her millet için zordur. Derin bir nefes alın ve kendinize başarısızlığın da öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu hatırlatın. Herkes dil öğrenirken hata yapar. En mükemmeli olmaya çalışmayın. Hata yapmamaya çalışarak,İngilizce öğrenmeyi kendinize eziyet haline getirmeyin. Aksine keyifli hale dönüştürün, oyunla öğrenmeye çalışın. İngilizce öğrenme sürecinizde yaşadığınız her başarısızlığı bir öğrenme fırsatına çevirin, yaptığınız her hatayla birlikte daha da güçlendiğinizi hissedin, çünkü öğreniyorsunuz.”

 

Donut Language Game Hakkında:Sahip olduğu 7 farklı özellikle dünyadaki ilk ve tek, yerli ve milli, oyunlaştırılmış mobil eğitim uygulamasıdır. İngilizce konuşmayı yeni kelimeler ve doğru telaffuzları öğrenerek, sık sık pratik yaparak geliştirmeyi amaçlayan, bunun için gerçek bir öğretmeni gereksiz kılan Donut, kişinin öğrenme becerisine uygun hareket eden bir yapay zeka teknolojisine sahiptir. Adeta kişiye özel İngilizce koçluğu sunanDonut’ın, hata yapma ya da yanlış bilme olasılığı yoktur. Sabırlı ve sempatik bir robot sayesinde İngilizce öğrenmeyi keyifli hale getiren Donut, diğer uygulamalara göre doğal ve derinlemesine öğrenme süreci sağlar.

 

 

 



ÖNCEKİ HABER
KMBB Temizlik Çalışmalarına Devam Ediyor
SONRAKİ HABER
Torpil Devrinin Bitmesi Lazım


FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : u1hue 
 
   
YORUMLAR
Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 10.7.2020 -
Güncelleme Tarihi : 10.07.2020
Sitene Ekle :



İLGİLİ HABERLER
  Yorum Gazetesi
Copyright © 2020   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim