Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAMMAHMUT NEDİM TEPEBAŞI
nedim.tepebasi@hotmail.com -
12.8.2020 - 9:22

ÜRETİCİ PAZARLARI KURULMALIDIR

Dün (10.08.2020) Hazreti Yunus Camii yanından geçtim, bugün de semt pazarına gittim; cami çevresinde ya da Pazar alanı dışında, üreticilerin adeta bir sığınmacı gibi ürünlerini pazarladıklarını gördüm. Adamların hepsi ürkek bakışlarla etrafa bakınıyorlar; acaba kim ne diyecek diye! Bu kişiler, neden Devletin himayesinde değiller? Şimdi değiştiyse bilmiyorum ama belediyelerin, eski adıyla Köylü Pazarı yani üretici pazarları kurma zorunluğu vardır.  

Belediyede bulunduğum zamanda, olması gerekenlerin yapılması için çok çalıştım, çok çaba gösterdim. Bugünkü adlarıyla ŞAZİBEY SABİT PAZARI ile YUNUS EMRE SABİT PAZARI bugünkü adıyla SOSYETE PAZARI denilen yerler bu çalışmanın katledilmiş, doğmadan öldürülmüş ürünleridir. Bu iki yer; biri doğu ve güney köyleri, diğeri de batı köyleri için tasarlanmış yerlerdi. Pazar yerleri, üreticinin ürününü doğrudan satması, dolayısıyla üretimin teşvik edilmesi için düşünülmüş yerlerdi. Gerek proje olarak, gerekse uygulama olarak düşünülenin zerresi dahi gerçekleşmedi! Kimilerinin, bu tür konular için şahsıma; “Sen ne iş görüyordun!” dedikleri zamanlar olmuştur ve olmaktadır. Ben fikir ürettim ama uygulama yetkim üst yöneticinin onayına bağlıydı, hâlihazır birçok belediye hizmetlerinin projesi ve uygulamasını ise çoğu zaman engellenmelerine rağmen kişisel gayret ve mücadelemle yine ben gerçekleştirdim. Bu Pazar yerlerinin ihaleye açılması büyük hata idi, bunu anlatamadım veya anlaşılması engellendi ve bugünkü durum ortaya çıktı. Geçmişle hesaplaşmak diye bir niyetim yok ama ben de bir vatandaşım, doğruları söylemek zorundayım. 

Bir de bunu şunun için söylüyorum; pazarlayamayan halk üretmez, üretmeyen insanlar başkalarına muhtaç olurlar. Eski adıyla köylünün evinin önünde, ya da köyünde az miktarda toprağı vardır, suyu da vardır, toprağa bir şeyler diker; üç beş kilo domatesi olur, bir o kadar salatalığı olur, elması olur, dutu olur, yörede ne yetişiyorsa ondan üretir. Beş kilo domatesi, sebze hâline götüremez, götürse, kabzımalın payından arta kalan yani eline geçen para masrafına yetmez. Ne olur, ürününü alıp da pazara gitse, ekmek parasını kazansa, onuruyla elinin emeğini yediğini övünerek, alnın akıyla yese, kime ne zararı olacaktır? Bu insanları dışlamanın, insanları ezik hâle getirdiğini üzülerek görmekteyiz. Üreten halkımız, hayvanından sağdığı sütünü, yoğurdunu, tavuklarından aldığı ihtiyaç fazlası yumurtasını, ürettiği meyve ve sebzelerini, ürettiği el işini, göğsünü gere gere getirsin pazarda satsın, alıcılar da bu kişileri desteklesin. Sorumlulara düşen iş; onların sağlıklı üretimler yapmalarına yardımcı olmaktır, onlara rehberlik yapmaktır. Hatta bu vatandaşlar sağlıklı köy ekmeği üretsinler, halkı da sömürülmekten kurtarsınlar. 

Bu insanlar itilir dışlanırlarsa hayata küserler, değeri yok diye üretim yapmazlar. Yapılacak iş, bu insanların elinden tutmak ve onlara destek olmaktır, onlara yol göstermek, yordamda rehberlik yapmaktır. Böyle yapılırsa üreten halkın önü açılır, yardımcı olunursa, üretmeden, emeksiz para kazanılmasının da önü alınmış, yani üretenlerden daha çok para kazanan aracılar da ortadan kalkmış olacaktır. 

Dilerim dikkate alınır! 

 
Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI
BİRLİK BERABERLİK Mİ AYRIŞMA MI, HANGİSİNİ İSTERDİNİZDİĞER YAZILARI
  
   
1.ÜRETİCİ PAZARLARI KURULMALIDIR ...Devamı
12.08.2020 tarihli yazısı.
2.BİRLİK BERABERLİK Mİ AYRIŞMA MI, HANGİSİNİ İSTERDİNİZ...Devamı
24.07.2020 tarihli yazısı.
3.NAMUS İNSANIN ONURUDUR...Devamı
30.04.2020 tarihli yazısı.
4.ELİ SOPALI MELEKLER Mİ BEKLENİYOR...Devamı
27.04.2020 tarihli yazısı.
5.KURALLAR VE İNSANÎ SORUMLULUK...Devamı
3.04.2020 0 tarihli yazısı.
6.KİMSEYE DİNİNİZDEN VAZGEÇİN DENİLMEMEKTEDİR...Devamı
19.03.2020 tarihli yazısı.
7.GÜZEL BİR TOPLUMUZ, ŞÜKÜRLER OLSUN...Devamı
26.01.2020 tarihli yazısı.
8.SORUMLULUK...Devamı
5.01.2020 1 tarihli yazısı.
9.HER SONUÇ İŞLEMLERİN ÜRÜNÜDÜR...Devamı
23.07.2019 tarihli yazısı.
10.TOPLUMSAL YAŞAMI OKUMAK...Devamı
10.06.2019 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : Ra3vp 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 12.8.2020 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2020   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim