Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
MAHMUT NEDİM TEPEBAŞI
nedim.tepebasi@hotmail.com -
8.5.2018 - 21:54

YERELDE SİYASET BÖYLE BİR ŞEY
Siyaseti temelli sahiplenenler vardır siyaset alanında, illa da yerelde. Bunlar, bir defa bir yer edindiler mi orayı kendilerinin bilirler artık. Bu yüzden, sahiplenme durumunda olmasa da, kendilerinin hoşlanmadığı, ileride rakip olabilir gördükleri herkesi takibe alırlar. Fırsat bulduklarında ilk işleri, o kişinin ipini çekmek olur sonra da, hem de usturuplu bir şekilde! Kalabalıktan hoşlanırlar, lakin sahnede yeterinden fazla kişi istemedikleri gibi kendilerini gölgeleyecek kişileri hiç istemezler. Bu daha çok yerelde böyledir.

Sonradan bu alana girmiş olanlar, davranışlarıyla görünür hâle geldiklerinde, duayen (!) takımı, tepki toplamamak için o kişinin ipini birden çekmezler, biraz biraz çekerler, mesela; önce onu bir şey bilmediğine inandırmaya, olmadı uzakta durdurmaya çalışırlar, halkın onu tanımasına mani olurlar, konuşma fırsatı vermezler, geri plandakileri öven, bağırıp çağıran yeni yetişenlerle boşluğu doldururlar. Onlarda da bir istidat görülürse, onun da geciktirilmeden ipi çekilir zaten. Dost, akraba fark etmez bu uygulamada. Kişinin, herhangi birine ayak bağı olmaması da fark etmez. Zaten bu işler en yakınlardan başlar, gelecek endişesi başladı mı en güvenilir ve en yakındaki kişi, ipi çekilecek ilk kişidir zaten. Çünkü ibret almalı diğerleri de!


Siyasetin yasası da buna göre hazırlanmıştır zaten. İtiraz edilen ve eleştirilen maddelerin hiçbirisine, hiçbir zaman dokunulmaz bu yüzden. Çünkü işin akışını çok iyi bilenler hazırlamışlardır bu alanı. Siyasi kurumun adı fark etmez bu işte.


Özellikle yerelde siyaset böyle bir şeydir işte!


Yereldeki siyasetin, birden çok çehresi vardır, bunlar merkeze ulaşmaz hiçbir zaman ama yerelde yapılan hatalar, merkezin sırtında birikir. Öyle bir algı oluştururlar çünkü.


Öndekiler arkadan gelenlere; kendilerine destek sağlamak için toplantılarda yanlarına almak, “ben falanım!” dediğinde işi görülmek gibi küçük fırsatlar verirler. Gözleri ileride değilse veya bu alanda yeteneği olmadığını kendisi de biliyorsa, onlar da bu küçük nimetlerden yararlanıp tatmin olurlar.


Elbette ki bütün siyasi kurumlarda güzel insanlar vardır. Burada sadece bir tahlil yapmaya, işin gerçek çehresini ortaya koymaya çalışıyoruz.


Geleceği aydınlatacak, hatırı sayılır siyasetçilerin çok fazla yetişmediği işte bu yüzdendir.


Bugün için yerelde siyasetin, kamusal alanda ilgi görmek, kendisi veya birilerinin işi olduğunda o işi yaptırmak ve bununla müspet veya menfi yönden mutlu olmak, çocuklarına, yakınlarına gelecekte veya hâlihazırda imkânlar sağlamak ve benzeri durumlar için yapıldığı gizli değildi artık. Bir de sayıları çok az da olsa siyaset, gerçekten hizmet olduğuna inanılar tarafından yapılmaktadır ki bunlardır zaten siyaseti ayakta tutan.


Bizim bildiğimiz siyaset, memlekete hizmet anlamında, işlerin en güzel ve en doğru bir şekilde ve halkın refah seviyesinin yükseltilmesi için yapılmalıdır. Doğru olanı budur. Lâkin çoğunlukla siyasete adım atana, ilk bulaşan illet ihtiras olmaktadır. Siyasette ihtiras yani herkesten önünde olma isteği, siyasetin çehresini değiştirmektedir.


Siyaseti, hizmet anlamında yapanlar, her türlü takdiri hak edenlerdir. Diğerleri, toplumsal değerlerin dışındadır, bunların siyasî ömürleri, ellerinde imkân olduğu sürecedir, yaz yağmuru gibi acele gelir acele giderler, temelli siyasetçi diye anılsalar da tarihte yerleri olmayacaktır.

Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
ABARTMAYI SEVİYORUZ
SONRAKİ YAZI
Toplumsal Değişim Yaşanıyor Ama NasılDİĞER YAZILARI
  
   
1.YIKILAN SSK BİNASI YERİNE KÜTÜPHANE VE SOSYAL TESİS NEDEN YA...Devamı
7.8.2018 09 tarihli yazısı.
2.FARKINDA MIYIZ?...Devamı
5.8.2018 17 tarihli yazısı.
3.ERKAN MALKAN...Devamı
21.7.2018 2 tarihli yazısı.
4.ŞERDEN HAYIR ÇIKTI ANCAK...Devamı
15.7.2018 2 tarihli yazısı.
5.HÂL-İ PÜRMELALİMİZ...Devamı
12.7.2018 1 tarihli yazısı.
6.İKİ DÜNYA...Devamı
12.6.2018 0 tarihli yazısı.
7.ABARTMAYI SEVİYORUZ...Devamı
17.5.2018 1 tarihli yazısı.
8.YERELDE SİYASET BÖYLE BİR ŞEY...Devamı
8.5.2018 21 tarihli yazısı.
9.Toplumsal Değişim Yaşanıyor Ama Nasıl...Devamı
30.4.2018 1 tarihli yazısı.
10.AHMET TEVFİK PAKSU...Devamı
30.8.2017 1 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : 1OHvv 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 8.5.2018 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2018   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim