Anasayfam Yap  Sık Kullananlara Ekle Künye Arşiv Reklam
BELEDİYELER
EĞİTİM KÜLTÜR
EKONOMİ
GÜNDEM
RESMİ İLANLAR
RÖPORTAJLAR
SAĞLIK
SİYASİ
SPOR
YAŞAM
M. KEMAL ATİK
- -
29.3.2019 - 9:24

Yeşilsiz, Ağaçsız, Gölgesiz Bir Ortamın Yetiştirdiği Nesil

“Kıyamet kopmaya yakın elinizde bir ağaç fidanı varsa onu dikmeye vakit bulabilirseniz onu dikin”(Ahmed b. Hanbel, Müsned, 184,191)


İnsanlığın en değerli varlıklarından biri olan doğa / çevre, yaşamımızın Kıyamete kadar garantisidir. Allah, doğayı insanlık için hayat kaynağı, sevgi de neşe barınağı yapmıştır. Ormanlarıyla, dağlarıyla, tepeleriyle, ovalarıyla, yaylalarıyla, tertemiz havasıyla, berrak sularıyla bizleri büyüten, ruhlarımızda en yüce duyguları canlandıran doğa, ilâhî sevginin eseridir ve ilâhî kaynaktan tecelli etmiştir. Bunun içindir ki, doğada mevcut herşey hareketlerinde, işleyişlerinde, bir nizam ve intizam içinde yürümektedir.


İnsanlık tarihinin en eski devirlerine kadar gittiğimizde görürüz ki, insan ile doğa arasında ilişki hiçbir zaman kopmamış, üstelik doğa ve eşya insana güvence kaynağı olmuş, insanın kendisine olan ilgisi ve yönelmesi nispetinde ona kucak açmış, refah ve mutluluğun da kaynağı olmuştur. Ancak insanların doğayı zaman zaman bozduğu, tahrip ettiği dönemler de olmuştur. Allah, kudret hikmetinin en güzel ve en muazzam tezâhürü olan doğayı, tüm canlılar için vazgeçilmez bir yaşam kaynağı olduğu gerçeğini gönderdiği mukaddes kitaplar vasıtasıyla bildirmiştir.


Kâinat bir saat gibidir. Her parçası diğerleriyle birleşip bütünleşerek çalışmakta ve varlığını sürdürmektedir. Parçalarından birinin bozulması, diğerlerine de olumsuz yönde tesir eder. Bunun içindir ki, insan çevresiyle bir bütün oluşturur. Bir yandan kendi biyolojik-ruhsal-toplumsal düzenleri-nin dinamik bütünü olan insan, bir yandan da fizik-biyoloji-toplumsal-kültürel çevresiyle dinamik bir etkileşim içindedir.


Ağaçlar olmasaydı yeryüzü ucu bucağı bulunmayan kupkuru bir çöl ve engin denizlerden ibaret kalırdı. Onun için de gökyüzünde ışık saçan güneş, geceleri kâinatı nurlandıran ay, gökyüzünü süsleyen yıldızlar, hava, su, bitkiler, hayvanlar, ağaçlar, uçan kuşlar, yerde sürünen böcekler, tâ ezelden ebede varoldukları andan, kıyamete kadar hepsi de, bir düzen içinde yaratılmış ve hayat kaynağı olmuştur. Toprak altından çıkarak sergilenen renkler, şekiller, solmayan boyalar, güneşte rüzgârla uçmayan ebru renkler, iğde çiçeklerinin, mandalina, limon yapraklarının ve hayranı olduğumuz türlü çiçeklerin tümü insanoğluna yaşama zevki, müminlere huzur, güven, rahmet ve ihsan kaynağı olmuştur.


            Ya şimdi, ya şimdilerde yurdumuz ne halde? Dere boyunca sallanan söğüt ağaçları, derenin içli dışlı akışları, tatlı tatlı esen rüzgarları, çiçekleri ağaçları, ormanları, kuşları, Allah’ın lütfettiği güzel yaratıkları neredeler şimdi?


                        Beton yığınlar, beton binalar, ziftten yapılmış asfalt caddeler, kaldırımlar, sere serpe sallanan söğüt dalları yerine sunî ağaçlar ve çiçekler insanı da ister istemez soğuk, sert ve vurdumduymaz yapıyor. Davranış bozukluğu, söyleyiş farklılığı dolu insanlar… Hep yeşilsiz, ağaçsız, susuz, gölgesiz, bahçesiz bir ortamın yetiştirdiği nesil. İhmal ettiğimiz çevremiz, her güzel şeyimizi; tevazu, terbiye, incelik ve sanat yeteneğimiz gibi milli hasletlerimizi de yitirmiştir.

Etiketler :
ÖNCEKİ YAZI
Bir Ahlaki Erozyonla Karşı Karşıyayız
SONRAKİ YAZI
Nevruzla Gelen Muhabbet SofrasıDİĞER YAZILARI
  
   
1.Şefkatimizi Paylaşarak Gösterelim...Devamı
27.04.2020 tarihli yazısı.
2.Aşka Yükselmek...Devamı
14.02.2020 tarihli yazısı.
3.Hepimiz Onun Parçası Değil Miyiz?...Devamı
28.01.2020 tarihli yazısı.
4.İran Mehdiyi Bekliyor...Devamı
17.01.2020 tarihli yazısı.
5.İnsana Düşmanlığın Yaşandığı Bölge ...Devamı
9.01.2020 1 tarihli yazısı.
6.Günümüz İnsanı Ne İçin Yaşıyor?...Devamı
31.12.2019 tarihli yazısı.
7.Batı, İnsanı Kusurlu Hale getirdi, Bozdu, Çirkinleştirdi, Ya...Devamı
29.11.2019 tarihli yazısı.
8.AHÎLİK OCAĞININ ÖĞRETİSİ: PAYLAŞTIKÇA YARATALAR BÜTÜNLEŞİRSİ...Devamı
3.10.2019 1 tarihli yazısı.
9.Muharrem Ayı Milletimizin Gönlünde Yer Etmiştir...Devamı
17.09.2019 tarihli yazısı.
10.KADINA ŞİDDETİ TEŞVİK EDEN DİNİ METİNLER ...Devamı
27.08.2019 tarihli yazısı.
FACEBOOK YORUMLARI
YORUM YAZ
Nick :
Yorum :
Güvenlik Kodu : 8NPSZ 
 
   
YORUMLAR
Bu Yazı İçin Henüz Yorum Yapılamadı...


Eklenme Tarihi : 29.3.2019 -
Güncelleme Tarihi :
Sitene Ekle :  Yorum Gazetesi
Copyright © 2020   

https://www.yorumgazetesi.com/

yorum46@hotmail.com  
Haber Kategoriler

 • BELEDİYELER
 • EĞİTİM KÜLTÜR
 • EKONOMİ
 • GÜNDEM
 • RESMİ İLANLAR
 • RÖPORTAJLAR
 • SAĞLIK
 • SİYASİ
 • SPOR
 • YAŞAM


 • Künye
 • Reklam
 • Arşiv
 • Sitene Ekle
 • İletişim