Kahramanmaraş EXPO 2023
Ekonomi 13.10.2023 14:02:00 0

Kahramanmaraş EXPO 2023'e kapılarını açıyor

Kahramanmaraş EXPO 2023'e kapılarını açıyor

KAHRAMANMARAŞ (AA) - TUNAHAN AKGÜN - "Asrın felaketi" olarak nitelenen 6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş, "Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık" ana temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023'e yarın kapılarını açıyor.

Yürütülen yoğun lobi faaliyetleriyle 62 ülkenin oyu alınarak 19 Eylül 2018'de Türkiye'ye kazandırılan EXPO 2023, "Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık" ana temasıyla Onikişubat Belediyesi tarafından düzenleniyor.

Yaklaşık 5 yıl süren çalışmalar neticesinde Hasancıklı Mahallesi'ndeki Menzelet ve Sır Barajları çevresindeki 747 bin metrekarelik EXPO 2023 arazisinde çalışmalar tamamlandı.

Dev organizasyon kapsamında EXPO 2023 rekreasyon alanına idari bina, kafe, restoranlar, lunapark, aquapark, kentin lezzetlerinin tanıtılacağı Arasta Kültür Çarşısı, cami, mevlevihane ve kent kütüphanesi, EXPO kulesi, amfi tiyatro, yeşil yaşam deneyimleme ve inovasyon merkezi, çocuk köyü doğa okulu, nikah sarayı, toplantı salonları, "Toprak ana" kinetik heykeli, hobi evleri, çocuk oyun alanları ile ülkelerin kültür ve medeniyetlerini tanıtacakları hobi bahçeleri yapıldı.

ABD, Hollanda, İspanya, Meksika, Almanya, Zimbabve gibi 22 ülkenin bahçe ve endemik bitkilerinin yer alacağı organizasyon kapsamında katılımcı ülkeler, yöresel mimarilerine uygun yaptıkları yapılarda medeniyetlerini, mutfak kültürlerini tanıtacak, stantlar kuracak.

- Sürdürülebilir olması için örnek projelere imza atıldı

220 bin metrekareden fazla yeşil alanın bulunduğu EXPO 2023 rekreasyon sahasının yıl boyu ziyaretçi çekmesi ve daha sürdürülebilir olması kapsamında alana çeşitli örnek projeler de yapıldı.

Bu çerçevede 70 bin dönüm üzerine yapılan "Kristal Lagün Havuzu" ile kelebek ve uğur böceklerinin bir arada gözlemlenebileceği "Kelebek ve Uğur Böceği Bahçesi" EXPO 2023'ün en dikkati çeken projeleri arasında yer alıyor.

Salgın ve deprem gibi olumsuzluklara rağmen hayata geçirilecek organizasyon, Kahramanmaraş'ın birçok değerini hem ulusal hem de uluslararası arenaya taşıyacak.

- 3 ay açık kalması planlanıyor

Cumhurbaşkanlığı himayesinde yaklaşık 3 ay açık kalması planlanan organizasyon kapsamında çeşitli kültürel ve sanatsal etkinlikler ziyaretçilerle buluşacak.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, AA muhabirine, EXPO 2023'ün Kahramanmaraş'ın uluslararası arenada tanınırlığını artıracağını, kentin turizmine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Yaşanan olumsuzluklara rağmen bir mucizeyi gerçekleştirdiklerini ifade eden Mahçiçek, EXPO'nun hem kent hem de ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını belirtti.

EXPO 2023'e ev sahipliği yapacaklarından dolayı heyecanlı olduklarını anlatan Mahçiçek, organizasyonun hem belediye hem de Kahramanmaraş için bir prestij projesi olduğunu aktardı.

EXPO 2023 projesinin Kahramanmaraş'ın birçok güzelliği ve özelliğini ön plana taşıyacağını belirten Mahçiçek, şöyle devam etti:
 

"Kahramanmaraş'ın her şeyi var. Türkiye'deki düşünce platformunda en önde olan illerden bir tanesi. Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcının olduğu il. İstiklalin başkenti Kahramanmaraş. Çok ciddi bir ekonomisi var ama maalesef bilinirliliğimiz az. Bunları gidermek için böyle bir dünya projesi yaptık. İnşallah cumartesi gerçekleştirilecek açılışta beraber buluşalım."

EXPO alanının vatandaşlar tarafından sürekli ziyaret edilebilmesi için çeşitli örnek projeler yaptıklarını belirten Mahçiçek, "Orta Doğu Teknik Üniversitesindeki hocalarımızla birlikte EXPO 2023 rekreasyon alanının daha sürdürülebilir olması için çalıştık. İçinde devasa 70 bin metrekare alanda havuz var. Gerçekten dünyadaki örnek projelerden biri. Türkiye'de ilk olan hem kelebek hem de uğur böceği bahçesinin birlikte olduğu bahçe yaptık. Ülke bahçelerinin hepsi hazır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve beraberindeki protokol üyelerinin katılımıyla yarın saat 16.00'da açılışı gerçekleştireceklerini bildiren Mahçiçek, hem deprem hem de İsrail ve Filistin arasında yaşanan çatışmalardan ötürü çok sesli etkinlikler yapmayacaklarını kaydetti.


Haber Kaynak : AA2
Anahtar Kelimeler: Kahramanmaraş ' kapılarını açıyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

9.8° / 8.4°

Adana'da FETÖ şüphelisi yakalandı

Adana'da metruk evde bulunan erkek cesediyle ilgili 1 zanlı tutuklandı

Mersin merkezli 6 ilde yasa dışı bahis operasyonunda 17 zanlı yakalandı

Adana'da iki otomobilin çarpıştığı kazada 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı

Depremzedeler için Azerbaycan'dan gönderilen yardım malzemeleri Kahramanmaraş'a ulaştı

Adıyaman'da çalınan motosiklet Kahramanmaraş'ta bulundu

Kahramanmaraş'ta ağır hasarlı 11 katlı 3 bina patlayıcı kullanılarak yıkıldı

TOKİ Başkanı Bulut, Kahramanmaraş'ta incelemede bulundu

Adıyaman'da "Yerinde Dönüşüm Projesi"ne başvuru sayısı 20 bini aştı

Deprem bölgesinde 22 bin konutun daha temeli atıldı

Göksun Belediyesi “Deprem Gerçeği ve Göksun” Konulu Panel Düzenliyor

Hatay'da depremlerde ağır hasar alan 3 bina kontrollü yıkıldı

Malatya Kuşdoğan Mahallesi'ndeki 30 köy evinin yapımında sona yaklaşıldı

Malatya Doğanşehir'de köy tipi afet evlerinin inşası sürüyor

TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu Gaziantep'te

Yeşilyurt'taki depremzedelerin köy evleri inşa ediliyor

Antalya'da 32 düzensiz göçmen yakalandı

Kayseri'de köpek dövüştüren 37 kişiye 150 bin 35 lira ceza uygulandı

Hatay merkezli telefonla dolandırıcılık operasyonunda 44 zanlı yakalandı

Gaziantep'te sahte para operasyonunda 2 şüpheli yakalandı